ДЕСЕРТ НА КОЈ МУ НЕМА РАМЕН Тарт од сливи

23 мај, 20230
271008_plum-cake-2662696-960-720_f

Ако ви се јаде нешто слатко, тогаш можете да направите тарт со сливи и ќе имате неодолив десерт.

Состојки:

500 гр пакување лиснато тесто

1 кг сливи

150 гр лешници или ореви

300 гр шеќер

три јајца

Подготовка:

Развлечете го лиснатото тесто, ставете го во подмачкана тава и избоцкајте го со вилушка на неколку места.

Одозгора наредете ги половините од исчистените сливи и посипете ги со неколку лажици шеќер и мелените лешници или ореви.

Печете околу 20 минути, извадете од рерна, па покријте со изматените јајца и остатокот од шеќерот. Печете уште 15 минути.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/