Европскиот Grand Canyon: Спектакуларно убави плажи опкружени со карпи и планински стази

10 јуни, 20230
62561816-ardche

Кога пристигнуваат потоплите денови, од април до октомври, Французите се собираат во Ардеш, река што тече низ регионот Оверњ-Рона-Алпи во централниот дел на земјата и кон југоисток. Прекрасната и исклучително чиста река со бројни природни извори е една од најпопуларните дестинации за активности на отворено, а по нејзината должина има бројни мали плажи, како и поголеми површини за капење.

Еден од најубавите делови на реката се длабоките и тесни кањони на Ардеш на југот на Франција, опкружени со спектакуларни карпи и водопади, а популарен е и Pont d’Arc, каде што плажите се наоѓаат под прекрасен камен лак. која е висока 30 метри. Покрај капачите, таму се собираат и планинари, како и авантуристи кои сакаат да го поминат денот во кајак. Базенот Cirque de Gens, заштитен од сонцето со спектакуларна карпа, е рај за посетителите кои сакаат да ја истражуваат прекрасната природа пеш помеѓу пливањето.

Поради драматично убавиот пејсаж, делот од Франција покрај реката Ардеш се нарекува европски Grand Canyon, а доколку се одлучите да го посетите, веднаш ќе сфатите зошто. Покрај самата река и камените формации кои го привлекуваат вашето внимание, ќе најдете и бројни шумски патеки, пештери и тврдини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/