Идеални за заблажување за време на постот: Едноставни кокос колачиња

17 март, 20230
Kokos-kuglice-bombice

Состојки:

1/2 чаша кокосово масло
1/2 чаша шеќер
1/4 чаша незасладен сос од јаболка
1 лажичка екстракт од ванила
1,5 чаши брашно
1 лажичка прашок за пециво
1/4 лажичка сода бикарбона
1/4 лажичка сол
1/2 шолја кокос

Подготовка:

Растопете го кокосовото масло и измешајте го со шеќерот, па добро измешајте. Додадете го сосот од јаболка и ванилата и матете додека смесата не се изедначи. Во посебен сад измешајте брашно, прашок за пециво, сода бикарбона и сол. Потоа измешајте ги сувите и влажните состојки и сè убаво измешајте, па додадете го кокосот и повторно измешајте. Од добиената смеса обликувајте топчиња, па наредете ги во плех обложен со хартија за печење. Секоја топка лесно притиснете ја со лажица за да се израмни. Се пече во загреана рерна на 175°C околу 12-15 минути. Оставете ги да се изладат во тавата неколку минути, па префрлете ги во плех. Да се ​​чува во херметички сад до една недела.

Напомена: Направете сос од јаболка така што ќе сварите сечкано јаболко со малку вода, па потоа испасирајте го.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/