КРЦКАВА ПИТА СО ШУНКА Подобра од купечката, а лесно се прави (ВИДЕО)

25 мај, 20230
704724_unnamed_f

Ако сте гладни, не мора да одите во пекара, можете да направите крцкава пита со шунка дома.

Состојки:

500 гр тенки кори

2 јајца

200 мл јогурт

100 мл млеко

200 гр сирење

1/2 прашок за пециво

200 гр рендана шунка

50 мл масло

Подготовка:

Скршете ги јајцата во сад, издробете го сирењето, додадете ги јогуртот и млекото, прашокот за пециво и маслото.

Шунката изрендајте ја, плехот премачкајте го со масло, па на дното ставете една кора. Сите останати кори една по една потопете ги во филот со сирење и јогурт и наредете ги.

На вториот ред ставете малку шунка и така додека не се потроши. Покријте со кора и премачкајте со масло, па печете на 200 степени 50 минути.

Пред крајот покријте ја питата со фолија.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/