ЛЕПИЊИ ОД КОМПИРИ КОИ ЛЕСНО СЕ ПРАВАТ Се полнат со фил од печурки и сирење и имаат неодолив вкус (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

25 мај, 20230
Screenshot_1

Лесно и брзо можете да направите вкусна варијанта на домашни лепчиња со само неколку состојки.

 

 

Лепчињата направени од пире од компири и исполнети со вкусен фил се идеални за почеток на денот или како предјадење.

 

 

СОСТОЈКИ:

За тестото:

 • 1 голем компир
 • 80 гр скроб од компир
 • 3 прстофати сол
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица несолен путер, собна температура

 

За полнење:

 • 130 гр печурки
 • 20 гр несолен путер
 • 1 чешне лук
 • 1 мал кромид
 • 3 лажици пармезан
 • 100 мл млеко
 • 1 лажица брашно
 • тврдо сирење

 

 

Подготовка:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/