МОРА ДА ГО ПРОБАТЕ ОВА! КРОФНИ ПОЛНЕТИ СО ОРЕВИ: Пециво меко како душа (РЕЦЕПТ)

12 март, 20230
Screenshot_3

Ако сакате крофни или мекици, ова тесто е нешто помеѓу овие совршени пецива. Тестото е меко како душа, па дури и полнето со ореви, тоа е едно од најдобрите слатки теста.

 

 

Состојки:

  • 250 мл вода
  • 10 гр квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 400-450 гр брашно
  • 2 лажици масло
  • 100 гр мелени ореви
  • шеќер по желба
  • 50 гр суво грозје

 

Подготовка:

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma