Негувајте ја косата и додека спиете: Спречете оштетување и опаѓање со помош на овие неколку лесни чекори

21 јануари, 20230
hair-maintenance-maintainstyle-floridaacademy-scaled

Дали знаевте дека може несвесно да ја оштетите косата за време на спиењето? Обрнете внимание на некои од вашите навики и дознајте како вашата коса може да се опорави додека сонувате слатки соништа.

За жените силната, негувана и убава коса е извор на самодоверба. Постојано се трудиме секое влакно да го задржиме на своето место додека сме будни. Но, што се случува кога ќе потонеме во царството на соништата? Дали и нашата коса одмара? Како да ја заштитиме од оштетување во текот на ноќта и да и помогнеме да се регенерира додека се опоравуваме од долгиот и напорен ден? Ние ви откриваме неколку трикови кои ќе ви помогнат во тоа.

Изберете свилена или сатенска навлака за перница
Во споредба со памучните навлаки, свилените и сатенските перници го намалуваат триењето, коешто се создава со триење на скалпот од перницата. Покрај тоа, памучните влошки ја апсорбираат влагата од косата, што ја суши вашата коса и го олеснува кршењето и виткањето.

Не легнувајте со мокра коса
Косата е најмногу изложена на оштетување кога е влажна. Ако се туширате пред спиење, задолжително исушете ја косата за да не се оштети додека спиете.

Користете ноќна маска за коса
Хидрираната коса наутро значи и испукани врвови во текот на денот. Маските за коса се идеален начин да ја обезбедите вашата коса со многу потребната храна и влажност. Тие содржат многу есенцијални состојки кои ја подобруваат еластичноста и цврстината на косата.

Расчешлајте ја косата пред спиење
Ако ја отплеткате косата пред спиење, тоа долгорочно ќе го намали нејзиното оштетување и опаѓање. Овој процес исто така ќе ја стимулира циркулацијата на крвта и ќе ги дистрибуира природните масла од скалпот на целата коса, што ќе го намали триењето на косата за време на спиењето.

Не ја врзувајте косата и не носете капа за спиење
Постојат одредени фризури кои ја оштетуваат косата, а високо кренатото опавче е една од нив. Иако можеби ви изгледа безопасно, косата врзана во опавче може да го напрега скалпот и да доведе до губење на косата. Ако навистина морате да ги отстраните влакната од лицето додека спиете, подобро одлучете се за лабава плетенка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi