Пет одлични причини зошто треба што побрзо да ја посетите Полска

3 јуни, 20230
62560291-zakopane

„Полска, во моето срце, во моето срце мазурка, Полска, никогаш, никогаш не дала квислинг“ – загрепската група Азра пеела многу одамна, веќе пред 40 години. Па, иако Полска оттогаш многу се променила, сепак е земја која е грев да не се посети, а доколку одлучите да ја посетите, ова се само дел од работите во кои можете да уживате…

Планини

Секоја чест за Алпите и Доломитите, но во полските планини ќе поминете многу поевтино. Земјата има планински венец на нејзината јужна граница, совршен за скијање, пешачење или диво пливање во алпски езера. Вроцлав на југозапад е добра основа за планините Карконосзе, Краков на југ за Татрите и Жешов на југоисток за венецот Бишчади. Помислуваме и на планинскиот град Закопане, кој сигурно ќе го паметат сите љубители на ски скоковите. Покрај зимските радости, навистина можете да уживате и во лето.

Фестивали

Летото е време за фестивали, кои не се „поштедени“ ниту во Полска. На крајот на јуни, фестивалот Open’er се одржува во приморскиот град Гдиња. Најголема ѕвезда е американската пејачка SZA, а на програмата се и Arctic Monkeys и Lizzo. Четиридневен билет за кампување чини околу 200 евра. Љубителите на независното кино треба да го посетуваат филмскиот фестивал „New Horizons“ во Вроцлав секој јули, а секако секој ќе најде нешто за себе во најголемите градови – Варшава и Краков.

Рудник за сол

Има нешто навистина импресивно во Краков, а тоа е рудникот за сол Виличка. Рудникот повеќе не произведува сол (од 2007 година), но пред тоа сол се вадела од него уште од 13 век. Туристичката рута е долга повеќе од 3 километри, ќе ве однесе длабоко под земја (повеќе од 300 метри подолу), при што ќе сретнете бројни скулптури на познати Полјаци, како Никола Коперник и папата Јован Павле Втори. Се разбира, сите се направени од – сол. Можеби највпечатлива црква е Св. Кинге, која исто така е целосно направена од сол и воедно е најголемата подземна црква во светот. Само за уште еднаш да се покаже монументалноста на целиот рудник, треба да се каже дека неговите тунели се долги повеќе од 300 километри. Сè на сè – импресивно.

Ривиера

Иако морето не е првото нешто што ни паѓа на ум кога ќе ја споменеме Полска, тоа секако постои. Полјаците не се плашат да ги споредуваат своите градови со многу попознати, така што Вроцлав е полска Венеција, Варшава е полски Берлин, а Констанцин-Језиорна, приградско летувалиште јужно од Варшава, е полскиот Беверли Хилс.

Сопот е главното приморско одморалиште во Полска, со неколку километри песочна плажа поддржана од заштитени дини, најдолгото пристаниште во Европа и обновена архитектура. Тоа е само неколку километри оддалечено од историскиот град Гдањск. Тука, заедно со импресивно реновираниот стар град, се наоѓа и прекрасниот Европски центар за солидарност, кој сите љубители на историјата со задоволство ќе го истражат и научат сè за самото движење Солидарност и неговиот водач Лех Валенса.

Храна

И за крај, неколку зборови за гастрономијата. Најпознатото јадење секако е пиероги – се работи за јастучиња кои се полнат со компири, зеленчук или месо. Секој кој сака колбаси дефинитивно ќе најде нешто за јадење во Полска. Земјата е полна со нив, и дефинитивно треба да го пробате чаденото свинско месо од Краков. Љубителите на „јаките“ јадења треба да нарачаат бигос, што всушност е ловечка чорба подготвена од повеќе видови месо, зелка, разни зачини… И да, да не заборавиме дека Полска е земја на супи, од кои најпозната е журек.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/