ПИТА ОД КОМПИРИ по рецептот на баба: Идеална за доручек, вечера или ужина

23 мај, 20230
f8ac878b78b12623d6134adb7de941b2f2fc2eec

Ви треба:

3 јајца
2 лажици брашно
1/2 прашок за пециво
400 гр рендан компир
1 лажица кисела павлака
50 мл масло
2 млади кромидчиња
1 чешне лук
сол, некои зачини, бибер

Подготовка:

Скршете ги јајцата во сад и малку изматете ги со жица и посолете. Додадете рендан компир. Испржете го сечканиот црно-бел кромид и додадете го во компирот.

Додадете павлака, брашно со прашок за пециво, зачини, сол, бибер. Добро изедначете сè. Плех од 24 см обложете хартија за печење. Истурете во плех и израмнете.

Одозгора може да додадете ленено семе или нешто друго.

Печете на 200 степени 40 минути додека убаво не порумени. Исечете кога ќе биде ладно. Многу е меко и вкусно. Уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/