Рута на лицата: Планинарска патека на која ве следат погледите на џуџиња, чувари на шумата и смртта чекајќи го изгрејсонцето

27 март, 20230
62509379-ruta-lica

Недалеку од Мадрид и Гвадалахара во Шпанија, ќе наидете на Куенка, област позната по прекрасните села, архитектурата, но и по својата неверојатна природа – како и необична пешачка патека.

Кружната планинарска патека на лицата има необичен и малку мистичен допир, а додека поминувате покрај 18-те скулптури, ќе ве дочека нивниот поглед. Со големини од само 30 сантиметри, високи и до шест метри, скулптурите врежани во песочник почнаа да се појавуваат во 1992 година, кога уметниците Еулогио Регуило и Хорхе Малдонадо почнаа да работат.

Првата личност која ја здогледа светлината на шпанското сонце е Ла Моња (Калуѓерка), а подоцна и други се придружија на уметничкото дуо, па денес таму може да се прошетате во природа, која со своите скулптури буди асоцијации со азиските, старогрчките и предколумбиски култури.

Една од најпопуларните скулптури е Ел Чермари, заспаниот џин висок повеќе од два метри. На патеката има и чувар на шумата – скулптура на Ел Шаман, како и елф кој ја претставува енергијата на шумата. Лицето на смртта, голем череп кој се чини дека го чека изгрејсонцето, го симболизира животот и смртта, а се вели дека е создаден затоа што во таа област биле пронајдени смртни остатоци. Постојат неколку правци по кои можете да одите недалеку од градот Буендија, а тие се разликуваат по тежината и времето што ви е потребно за да ги совладате. Најкратката ќе ви одземе околу еден час.

Оваа рута е главната, но не и единствената атракција на областа. Малиот град Буендија е едно од оние места каде времето се чини дека застанува. Црквата Nuestra Señora de la Asunción, музејот Carro (Музеј на кочии), како и Градоначалникот на плоштадот со Градското собрание се некои од локациите што вреди да се посетат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/