5 причини зошто кожата побрзо старее: Ослободувањето од некои навики ви помага да останете млади подолго

10 јули, 20230
shutterstock1145515586-830x0

За да се зачува свежината и осветленоста на кожата, пожелно е да се решат неколку работи

 

Стареењето на кожата е проблем за многу луѓе, иако тоа е најчесто, но не секогаш, последица на годините зад нас. Сепак, со нашите навики и однесување можеме да придонесеме тоа да се случи побрзо отколку што налагаат годините.

 

Постојат пет причини зошто нашата кожа старее побрзо, а ако се обидеме да ги промениме, можеме да направиме нашата кожа да изгледа помладо подолго.

 

  1. Пијте многу кафе

Многумина не можат да замислат да го започнат денот без шолја топло кафе, но пречестото уживање во овој пијалок може да направи вашата кожа да изгледа постаро. Бидејќи кафето е диуретик, има моќ на дехидрација, што влијае на кожата со тоа што предизвикува брчки.

 

Инстант кафето е подобра опција од црното, домашно кафе, кое обично го пиеме, бидејќи содржи помалку кофеин.

 

  1. Ги триете очите

 

Кожата под очите е тенка и нежна, па триењето на оваа област може да ги оштети крвните садови, поради што се појавуваат темни кругови. Честото триење може да ја олабави и кожата околу очите и да го истегне ткивото, што доведува до појава на брчки, за што ни треба многу труд и пари за да се ослободиме од нив.

 

  1. Спиете на стомак

Кога спиете на стомак, лицето ви е потопено во перница, што предизвикува брчки на кожата. Ако спиете вака секоја вечер, брчките се засилуваат и на крајот може да станат трајни.

 

  1. Користете шминка за заштита од сонце

Иако многу производи за шминка содржат заштитен фактор, тие не можат да го заменат квалитетниот крем за сончање. Штетните УВ зраци се одговорни за 80 отсто од знаците на стареење на кожата, вклучувајќи ги и брчките и хиперпигментацијата.

 

  1. Ги лижете усните

Лижењето на усните може привремено да има смирувачки ефект, но долгорочно ќе предизвика нежната кожа на усните да испука и дехидрира. Плунката од устата, која се наоѓа на јазикот при лижење на усните, содржи ензими кои можат да ги исушат усните и да ја оштетат нивната заштитна бариера.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi