ВАЖНО Е САМО КОГА ЌЕ ГИ ЈАДЕТЕ Слатките можат да ви помогнат да ги изгубите вишокот килограми

29 март, 20240
Screenshot_3

Иако многу строги диети наметнуваат ограничувања за јадење слатки, некои експерти сметаат дека тоа не е вистинскиот пристап и дека доведува до лош однос со храната.

 

 

Затоа, ако имате желба да јадете нешто слатко, треба да си удоволите. Ако сте љубител на десерти, но сакате да изгубите тежина, постојат многу здрави опции кои диететичарите ги препорачуваат дури и на оние кои се држат до калорискиот дефицит.

 

Одлучете се за десерти во контролирани порции

Само затоа што се обидувате да изгубите тежина не значи дека треба да престанете да јадете десерти. Наместо тоа, претпазливоста со големини на порции може да направи чуда. „Десертите со контролирани порции се добри опции за оние кои сакаат да ја контролираат својата тежина“, вели нутриционистот Лорен Манакер.

 

 

Уживајте во шолја зелен чај со вашиот десерт

Можеби нема автоматски да го поврзувате пиењето чај со јадење десерти, но таа комбинација може да биде не само вкусна туку и здрава. Манакер предлага зелен чај. „Зелениот чај содржи кофеин и соединение наречено EGCG, за кое е докажано дека поддржува губење на тежината“, вели Манакер.

 

Потпрете се на природната сладост на овошјето

Ако сте љубител на овошје, потрудете се одвреме-навреме да се потпрете на вашата омилена сорта. „Јадењето овошје може да помогне да ја задоволите вашата желба за слатки, а со тоа и да му ги дадете на вашето тело потребните влакна кои можат да помогнат да се контролира апетитот и да се постигне ситост“, вели Манакер.

 

Дајте си дозвола да јадете каков било десерт

Понекогаш премногу ограничувања за губење на тежината може да предизвикаат контра-ефект. „Кога ќе се ограничиме во исхраната и не си дозволуваме да уживаме во храната што ја посакуваме, желбата само ќе се зголеми“, вели нутриционистот Тејлор Весили.

„Желбата ќе продолжи да се зголемува најверојатно додека не се откажете. Во тој момент, поголема е веројатноста да јадете поголеми количини отколку што веднаш ќе сте изеле. Звучи контраинтуитивно да јадете слатко за да изгубите тежина, но всушност ви помага да ја одржите вашата одлуки и дисциплина на долг рок “, продолжува Весили.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi