Ве мачи умор, тенка коса или кршливи нокти? Еве што ви недостасува во вашата исхрана

19 април, 20240
profimedia-0229401886

Неколку хранливи материи се исто толку важни како протеините. Имено, протеинот е клучна супстанца која помага во зачувување на вашите мускули, кожа, ензими и хормони, а игра многу важна улога во сите телесни ткива. Повеќето намирници содржат некои протеини и како резултат на тоа, вистинскиот недостаток на протеини е исклучително редок. Сепак, некои луѓе сè уште се изложени на ризик.

 

 

 

Недостатокот на протеини доведува до различни здравствени проблеми, додека нискиот внес на протеини исто така може да биде загрижувачки бидејќи предизвикува суптилни промени во вашето тело со текот на времето, пишува Healthline. Затоа, објаснува нутриционистот Атли Арнарсон, потребно е да се внимава на секој необичен симптом бидејќи тој, меѓу другото, може да биде и предупредувачки знак дека се работи за недостаток на протеини.

 

Најчестите симптоми кои укажуваат на недостаток на протеини се отечена кожа, замастен црн дроб, проблеми со кожата, косата и ноктите (особено губење на косата), губење на мускулната маса, кршливи коски, зголемена подложност на инфекции и други болести и необјасниво зголемување на апетитот. Секој од овие симптоми може да се поврзе со многу други состојби, поради што пациентите често не го забележуваат веднаш како знак за недостаток на протеини во телото, што го отежнува лекувањето.

 

Кога станува збор за причините, нутриционистот предупредува дека постојат неколку можни причини за недостаток на протеини во организмот. Најчесто станува збор за недоволно внесување на протеини од исхраната, а особено се изложени на ризик веганите и вегетаријанците.

 

Покрај неправилната исхрана, недостатокот на протеини може да предизвика и заболување на црниот дроб и бубрезите, синдром на малапсорпција, односно болест во која е нарушена апсорпцијата на хранливи материи во цревата и рак.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi