Викенд за двајца: Ова се најдобрите дестинации за романтично патување

7 февруари, 20240
Ајфлова кула Париз

Денот на вљубените е одличен изговор да ја однесете вашата поубава половина на романтично патување за да уживате само вие двајца. Ако не сте за долги патувања и егзотични дестинации, не дозволувајте тоа да ве спречи да одите на некоја од овие европски дестинации.

Доколку сакате овој ден на вљубените да ви остане долго во сеќавање, наместо романтична вечера, пакување чоколади или цвеќиња, подарете и на вашата поубава половина романтично патување. Тоа е совршен избор доколку сакате да поминете време подалеку од другите и целосно посветени еден на друг, а истовремено да уживате во убавината на еден град.

Европските метрополи се секогаш добар избор кога се во прашање кратки патувања или ако не сте љубител на долги патувања и далечни дестинации. Покрај тоа што до повеќето дестинации може да се стигне со автомобил и на тој начин да се избегне брзањето на аеродромите, сите тие имаат нешто посебно да понудат. Од Париз, Лондон, Рим, Венеција или Будимпешта, секој од овие градови има што да понуди.

Венеција, Италија

Венеција се наоѓа на мали острови во венецијанската лагуна, а една од најромантичните работи во Венеција е возењето со гондола.

Покрај возењето со гондола, треба да ги посетите и Дуждовата палата, плоштадот Свети Марко и мостот Риалто.

Париз, Франција
Неговото друго име е Град на љубовта и важи за најромантичниот град во светот, но и за моден центар.Неизбежната Ајфелова кула ќе биде едно од најромантичните искуства доколку случајно се најдете во овој град, но ниту возењето по Сена не смеете да го пропуштите доколку сте таму со вашата поубава половина.

Љубљана, Словенија
Љубљана е еден од помалите градови во овој дел од Европа, но прошетката во центарот на Љубљана е секогаш добра идеја.

Во градот има и многу ресторани каде што можете да одите на романтична вечера за двајца.

Виена, Австрија
За да ги почувствувате романтичните привлечности на Виена на посебен начин, ставете го крстарењето по Дунав на вашата листа. За време на крстарењето ќе посетите неколку места и ќе ги видите и доживеете придобивките од тој град од нов агол. Покрај крстарењата, има и бројни музеи кои вреди да се посетат.

Будимпешта, Унгарија
Уште едно возење по Дунав ќе ве остави без здив додека уживате во погледот на цела Будимпешта, особено на парламентот. Покрај бројните знаменитости, можете да уживате и во ресторани кои зрачат со старомоден шмек.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *