Водата од чиа семе е новиот здравствен тренд

23 април, 20240
Screenshot_1

Откако стана популарна на социјалните мрежи, водата од чиа семе е едноставен пијалок што некои луѓе го користат за да го потиснат гладот и да ги постигнат целите за губење на тежината.

 

 

Чиа семето имаат многу здравствени придобивки поткрепени со истражувања, па затоа можат да бидат одличен додаток во вашата исхрана.

 

Главната причина зошто чиа семето привлече внимание за губење на тежината е нивната способност да промовираат чувство на ситост, што е благодарение на нивниот неверојатен капацитет за апсорпција.

 

Тие не само што впиваат вода во вашата чаша. Откако ќе ја испиете водата од чиа семето, влажните семиња ќе продолжат да се шират во вашиот стомак, апсорбирајќи вода и гастрични сокови.

 

Чиа семето е добар извор на влакна, протеини, незаситени масти и антиоксиданси. Исто така содржи неколку важни микронутриенти, меѓу кои: калциум, железо, магнезиум, фосфор, цинк и витамини од групата Б.

 

Не постојат студии за здравствените придобивки од чиа семето и особено водата. Сепак, конзумирањето вода од чиа семе може да ги има следните здравствени придобивки кои се откриени за индивидуално консумирање семе од чиа и вода.

 

Може да помогне во намалување на високиот крвен притисок – Антиоксидантното соединение во семето чиа наречено хлорогена киселина може да помогне во намалувањето на високиот крвен притисок.

 

Може да помогне да се намали воспалението – антиоксиданс во семето чиа наречен кофеинска киселина може да има антиинфламаторно дејство.

 

Придобивки за здравјето на срцето – Чиа семките се богати со влакна и содржат омега-3 масна киселина наречена алфа-линоленска киселина (АЛА), која може да биде корисна за здравјето на вашето срце.

 

Поддршка на здравјето на коските – алфа-линоленската киселина, исто така, може да игра улога во одржувањето силни, здрави коски.

 

Контрола на шеќерот во крвта – исто така има некои истражувања кои покажуваат дека чиа семето може да помогне во одржувањето на здравото управување со шеќерот во крвта.

 

Состојки:

Лажица чиа семе, лажица мед, сок од еден лимон, една ипол чаши вода (од 2,5 дл).

 

Подготовка:

Ставете го чиа семето во вода и оставете ги да отстојат еден час или преку ноќ.

Додадете сок од лимон и мед и добро измешајте. Доколку сакате пијалокот да има мазна текстура, ставете го во блендер.

Пијте го секое утро на празен стомак, а одличен е за ослободување од вишокот килограми и за здравјето на целото тело.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi