Доживејте сто години со помош на 3 намирници! Експерт дал совет вреден злато – Ги има насекаде

15 мај, 20240
Маслиново масло

Сите сакаме да живееме долг живот, а сега можеме да го направиме тоа со овие совети.
Познатиот истражувач Ден Баутнер откри кои три намирници се клучни за долговечноста. Тој е познат и ценет по неговото истражување за „Петте сини зони“.

Она што ги обединува жителите на Сините зони, и покрај географските разлики, е постојаната и умерена физичка активност и страста за здрава исхрана базирана на локални производи. Баутнер верува дека правилната исхрана е една од клучните тајни на долговечноста и причината зошто луѓето од Сините зони ретко страдаат од срцеви заболувања, рак, дијабетес или дебелина.

Грав
– Ако сакате да земете додаток во исхраната, јадете околу 80 црн грав дневно – советуваше Баутнер.Гравот е богат со протеини и ја потиснува желбата за грицки. Луѓето од сините зони јадат во просек по една чинија грав дневно. Содржи многу влакна, витамини и микронутриенти и е одличен за нашите црева. Кога јадете грав, се префрлате на бактерии кои го намалуваат воспалението и ризикот од дебелеење, пренесува „Bracknellnews“.

Јаткасти плодови
Според Баутнер, луѓето кои јадат помеѓу 15 и 30 ореви дневно живеат околу три години подолго од луѓето кои не јадат ореви. Експертите велат дека консумирањето јаткасти плодови е одлично за микробиомот бидејќи содржат многу влакна. Оревите содржат и многу линолеинска киселина, омега-3 масна киселина која е добра за здравјето на срцето и ја нема во многу други јаткасти плодови.

Маслиново масло
Баутнер без здив го спомна неговиот состав: масни киселини, полифеноли, витамини, минерали.Тој го истакна неговото благотворно дејство на срцето, желудникот, црниот дроб, косата, кожата и ноктите. Како една од главните компоненти на медитеранската исхрана, таа е подложена на бројни лабораториски тестови, кои јасно ги потврдија нејзините својства за поттикнување на здравјето. Студијата на повеќе од 90.000 луѓе низ САД покажа дека дури и само малку маслиново масло дневно може да го намали ризикот од смрт кај луѓето со деменција за околу 28 проценти, дури и ако остатокот од нивната исхрана не е многу здрав.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi