Ефективни: Маски за коса кои можете да ги направите дома

2 април, 20240
Маски за коса кои можете да ги направите дома,со кои косата ќе изгледа сјајно

Во зависност од типот на косата што го имате и ефектот што сакате да го постигнете, треба да изберете тип на маска за коса што најмногу ќе ви одговара.

За да имате долга и здрава коса не ви се потребни скапи препарати за коса за кои ќе потрошите многу пари, а резултатот често недостасува. Решението често се крие во дејството на природните состојки кои ќе ви ја вратат косата и ќе и го дадат потребниот сјај.

Зошто треба да користите маски за коса?
Маските за коса се брз и лесен начин да и обезбедите на вашата коса многу придобивки. Маските за коса се слични на регенераторите кои и даваат придобивки на вашата коса како што се омекнување или хидратација, промовирање на побрз раст на косата или враќање на сјајот. Фризерските салони нудат скапи третмани кои ќе и помогнат на вашата коса, но секогаш постои поевтина опција. Можете да направите маска за коса дома со само неколку состојки кои веројатно ги имате во фрижидер.

Во зависност од типот на косата што ја имате и ефектот што сакате да го постигнете, треба да го изберете типот на маска за коса што најмногу ќе ви одговара.

Маска за реставрација на косата од кокосово масло и мед
1 лажица кокосово масло
1 лажица мед
Измешајте ги состојките во сад и загрејте ги на тивок оган. Кога ќе се олади, нанесете го на скалпот до врвовите и покријте ја главата со капа за туширање. Оставете ја маската да делува 20 минути пред темелно да ја исплакнете под вода. Откако ќе ја измиете маската, измијте ја косата како и обично.

Кокосовото масло ќе ја нахрани косата и ќе и даде мекост и ќе го спречи кршењето на косата. Бидејќи кокосовото масло е полно со масни киселини, ќе навлезе подлабоко во косата од обичните регенератори. Медот е одлична состојка за сува коса бидејќи ќе ја хидрира и ќе и го врати изгубениот сјај.

Маска за коса која брзо се масти
1 јајце
1 чаша кокосово млеко
исцеден сок од лимон
2 супени лажици маслиново масло
Измешајте ја белката со останатите состојки и нанесете на влажна коса. Врзете ја косата и ставете капа за туширање и оставете ја да отстои 45 минути пред да ја исплакнете. Исплакнете ја маската темелно и измијте ја косата нормално.

Јајцата се богати со витамини А, Е и Д, протеини и масни киселини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi