Заради серијата на Нетфликс, сите сакаат да го посетат најмалиот град во Италија

15 април, 20240
o_33058751_1280

Откако на почетокот на април на Нетфликс пристигна новата серија „Ripley“, сите сакаа да патуваат во Италија. Како да не сакаат, кога во црно-белата адаптација на култниот криминалистички роман „Талентираниот господин Рипли“ изгледа како италијанскиот град да нуди идеален летен одмор без прекумерна гужва. Ендрју Скот, кој го отелотвори Рипли, патува од Неапол до Атрани со автобус кој е речиси сам на патот, а кога ќе пристигне на плажата, каде што го наоѓа американскиот богаташ Дики Гринлиф, за кого дошол, додека тој и неговата девојка сами се сончаат на брегот.

image

Накратко, кој не би го сакал тоа. Сепак, треба да се запомни дека дејството се случува во 1961 година и дека денес плажата на тој град е многу полна во лето и преполна со лежалки и чадори. Токму затоа не сите се радуваат на дополнителната промоција што сега ја доби Атрани, дом на само 800 граѓани, поради хит серијата, бидејќи веруваат дека нивното крајбрежје е веќе презаситено од туристи и се надеваат дека ќе дојдат нови посетители кога сезоната е малку послаба – во пролет и есен. Судејќи според статистиката на Airbnb, Атрани ќе биде многу пожелен – откако излезе серијата, резервациите за сместување во тој град, како и во блиското Равело, се зголемени за 93 проценти.

image

Во серијата Атрани служеше како позадина за измисленото место Монџибело, а беше избрано поради одличната географија, врската помеѓу плоштадот и плажата, но и неодоливиот лавиринт од скали и премини во кои може да се ужива веќе во првата епизода кога Ендру Скот трча горе-долу во потрага по Гринлиф. Сепак, вилата во која живее американскиот богаташ не се наоѓа во Атрани, туку на блискиот остров Капри, а тоа е вилата Торичела, која е изградена во 1902 година. Вилата е во приватна сопственост, но станот со голема тераса со поглед на брегот може да се изнајмува преку Airbnb. Сè уште има достапни датуми за летото, но тоа наскоро би можело да се промени, па доколку сакате да отседнете во просторот каде се снимаше хит серијата – побрзајте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi