Зошто маслото од кантарион не треба да се користи за потемнување, која е подобра природна алтернатива

9 февруари, 20240
Масло од кантарион

Природните масла можат да стапат во интеракција со сонцето и да предизвикаат печење, па често наместо да ја штитат кожата, особено ако е чувствителна, има поголеми проблеми и контраефекти.

Маслото од кантарион, кога се користи како масло за сончање, има таканаречен фототоксичен ефект. Бидејќи ова масло има голем број на корисни својства за нашето тело, важно е правилно да се информираме за неговата адекватна примена. Постојат природни масла кои ја штитат кожата, но тоа не значи дека сме го нанеле соодветниот заштитен фактор.

Како правилно да го користите кантарионот и зошто не е добар како масло за сончање
Кожата третирана со кантарион не смее да биде изложена на сончева светлина, особено не на интензивна сончева светлина. Фототоксичноста е својство што значи дека секоја интеракција со сонцето, и локална и орална (креми, масла, храна, лекови), може да ја зголеми чувствителноста на телото и да предизвика реакција. Затоа, експертите препорачуваат не само маслото од кантарион да не се нанесува на кожата при сончање, туку и да не се користи во други форми. Постојат студии кои потврдија дека маслото од кантарион во симбиоза со сонцето може да предизвика и катаракта.

Како најдобро да ја заштитите кожата во топлите денови
При високи температури и изложување на сонце, најдобро е телото да се заштити со креми со заштитен фактор, велат дерматолозите и предупредуваат дека и другите природни масла во контакт со сонце може да предизвикаат горење. Затоа, покрај избегнувањето на мачкање кантарион, најдобро е кожата да се обезбеди со креми со заштитен фактор и да се негува со масла, со задолжително носење на широк гардеробер од природни материјали.

Други масла во летната нега на кожата: маслиново масло
Маслиновото масло е високо на листата на корисни здравствени својства, дури и кога станува збор за заштита на кожата. Може да придонесе за подолго задржување на бојата што ја добиваме.Маслиновото масло има низок заштитен фактор (2-8), но хранливите заштитни материи како што се големото количество антиоксиданси ги ублажуваат штетните ефекти на УВ зрачењето.

Луѓето кои се склони кон алергии и иритација можат да користат маслиново масло за заштита, дури и се препорачува. Ова масло ќе и помогне на кожата да биде поеластична, побавно да старее и подобро да се хидрира. Колку е похидрирана кожата, толку подолго ќе остане на неа темната и исончана боја.

Секако, при нанесување на секое масло потребно е малку да се нанесува, по можност на кожата на надлактицата. Затоа пред да го употребиме ќе се увериме дека не сме алергични.

Масло од орев за потемнување – да или не?
Според старите судски записи, маслото од орев се користело за подмладување и нега на кожата. Слично на маслиновото масло, има повеќе здравствени придобивки и заштитни својства (антиоксиданс, антибактериски, антиинфламаторно). Маслото од орев е добро за кожата бидејќи има висока содржина на омега 3 масни киселини, кои се важни за намалување на воспалението.Добра хидратација ќе имаме и ако користиме масло од авокадо кое има малку повисок заштитен фактор (до 15). Ја смирува кожата, ја храни и ја прави позатегната и поеластична.

Исто така, не може да се пофали со висок заштитен фактор, па затоа се препорачува за нега, а не како примарна заштита од сонце. А ако го нанесуваме кога сме изложени на сонце, не смее да биде кога температурите се високи, особено во централниот дел од денот.

Кокосово и авокадо масло
Кокосовото масло има исклучително хидратантни својства, што е важно кога е жешко. Кога се нанесува на кожата, формира слој кој може да помогне да се блокираат штетните ефекти на УВ зраците, но тоа не е доволно за целосно да не заштити (SPF е 8). Кокосовото масло делува и против инфекции поради неговите антимикробни и антигабични ефекти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi