Интересни факти за Дизниленд ширум Светот: 5 факти кои веројатно не сте ги знаеле

19 април, 20240
Screenshot_4

Некои од нив ќе ве изненадат

Постојат различни приказни за Дизниленд, како и за самиот Дизни. И колку и да некого го интересира таа тема, има информации кои ретко кој ги знае.

 

Замоците на Дизни можат да се видат во забавните паркови ширум светот. Она што е особено интересно е што секој од нив е единствен по нешто. Во замокот на Заспаната убавица во Дизниленд има подвижен мост, кој досега е спуштен само два пати. 18 месеци беа потребни беше замокот на Пепелашка да се изгради во забавниот парк Волт Дизни.

 

А тоа се само дел од интересните работи за Дизниленд.

 

  1. Замокот на Заспаната убавица претставен пред филмот

Од овој, најпознатиот тематски парк отворен во 1955 година, замокот на Заспаната убавица стана една од најпознатите атракции. Сепак, иако овој замок беше именуван така, анимираниот филм за Заспаната убавица беше објавен дури на почетокот на 1959 година.

 

  1. Мозаици кои прикажуваат Дизни верзија на Пепелашка

 

Внатре во замокот на Пепелашка има огромни мозаични мурали, на кои им биле потребни повеќе од две години за да се направат, и кои прикажуваат верзија на Дизни на тој анимиран филм. Посебно е интересно да се видат лицата на злобните сестри на Пепелашка во моментот кога таа го пробува стаклениот чевел, па се наведува дека едната е прикажана црвена, а другата зелена во лицето, од чист бес.

 

  1. Сите замоци имаат одлично осветлување за фотографирање

Ова е дефинитивно една од најинтересните информации. Бидејќи сите замоци во Дизниленд се така позиционирани што се свртени кон север-југ, има и одлично осветлување за добри фотографии. Затоа и не е чудно што сите фотографии од замоците од овој забавен парк се одлични.

 

  1. Има планини во Дизниленд во Хонг Конг

Овој тематски парк во Хонг Конг е изграден на такво место што планината е дел од него. Всушност, планината е дел од природен резерват и често надополнува бројни фотографии од тој Дизниленд.

 

  1. Таен апартман во замокот на Пепелашка

Во овој замок има стан, кој требало да биде стан за Волт Дизни и неговото семејство, кога планирале да дојдат да го посетат овој тематски парк во Орландо. Но, тој починал пред да биде завршен паркот, па тој апартман главно бил некористен во следните 40 години. Но и денес не може да се изнајмува, туку потребно е учество на наменски натпревари или учество во наградни игри, кои ги организира компанијата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi