Како правилно да се мијат сезонското овошје и зеленчук? Овие 2 работи ги отстрануваат пестицидите

2 април, 20240
Како правилно да се мијат сезонското овошје и зеленчук

Иако пестицидите го штитат овошјето од инсекти, доколку храната не се измие добро, може да предизвика повраќање, дијареа и гадење.
Кога купуваме сезонско овошје и зеленчук, се прашуваме дали храната е испрскана со хемикалии или не. Дури и ако пазариме од маркети со познати, стари продавачи, побезбедно е добро да се измие секое овошје бидејќи пестицидите што се користат за нивно лекување често можат да предизвикаат стомачни тегоби. За да уживате во свежата храна од пазарот, еве неколку корисни совети за тоа што да направите пред да ја донесете на трпеза.

Раствор на сода бикарбона

Со потопување на плодовите во раствор од сода бикарбона 10-15 минути, а потоа со испирање под млаз вода, речиси сите остатоци од пестициди се отстрануваат од површината. За да го направите растворот, растворете една лажица сода бикарбона во литар вода. Во оваа смеса потопете овошје како домати, ротквици, јагоди и јаболка и оставете ги да отстојат 15 минути.

Вода и оцет
За лиснат зеленчук, поефикасно и попрактично е да се користи раствор од вода со чаша оцет или сок од лимон. Оставете го да отстои 15-20 минути, а потоа исплакнете го секој лист под млаз вода. На овој начин можете да го измиете и младиот кромид.

Направете спреј
Истурете чаша вода и бел алкохолен оцет во шише со распрскувач, а потоа додадете една лажичка сода бикарбона. Почекајте да реагираат оцетот и сода бикарбоната, па затворете го шишето. Подоцна, попрскајте го зеленчукот со овој раствор. Пред употреба задолжително исплакнете со ладна вода.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi