Квентин Тарантино сепак се предомислил, се откажа од неговиот последен филм

20 април, 20240
o_33099179_1280

Од „Kill Bill“ до „Pulp Fiction“, американскиот режисер Квентин Тарантино ретко има неуспех зад себе. И иако неговите филмови секогаш се полни со изненадувања, овој пат режисерот изненади уште пред снимањето. Имено, тој го одбил филмот „The Movie Critic“ како негов десетти, а воедно и последен проект. Едноставно се предомислил, пишува Deadline.

Бред Пит требаше да глуми во филмот, кој ќе ја одбележи нивната трета соработка по „Inglourious Basterds“ и „Once Upon a Time in Hollywood“. Се шушкаше и за други големи имиња во филмот, како Семјуел Л. Џексон, а Sony Pictures Releasing повторно требаше да биде дистрибутер. Продукцијата исто така обезбеди 20 милиони долари од државата Калифорнија.

Тарантино го преработил сценариото и го ревидирал, што го одложило почетокот на продукцијата. Филмот доби голем замав по завршувањето на штрајкот на холивудските писатели и актери, по што беше потврдено дека Пит ќе се приклучи на филмот, а снимањето требаше да започне веќе оваа година.

„Заплетот е сместен во Калифорнија во 1977 година и се заснова на човек кој навистина постоел, но никогаш не бил славен, кој пишувал паметни филмски критики за порно филмови“, изјави Тарантино на минатогодишниот филмски фестивал во Кан.

image

Но, со оглед на тоа дека неговиот 10-ти филм ќе биде последен, сфатил дека „The Movie Critic“ едноставно не е тој. Извори блиски до режисерот велат дека тој се вратил на почетокот и повторно се обидува да го најде идеалното сценарио за филмот.

Сепак, ова не е прв пат американски режисер да одбие да снима филм. Тој го одби „Star Trek“ во 2017 година. „Видете, можеби ќе дојдам до навистина голема идеја, но во моментов идејата за помала публика ми е попривлечна“, рече тој тогаш. Исто така, пред две години се зборуваше за снимање на серија од осум епизоди, но ниту таа идеја не се оствари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma