Корисниците бесни на Нетфликс заради новите одлуки, дел од нив се закануваат со прекинување на претплатата

1 мај, 20240
1665682585-pexels-johnmark-smith-2726370-1-750x500

Корисниците и порано беа лути поради некои одлуки на компанијата, како забраната за споделување лозинка, а се чини дека новиот потег за некои беше последната капка.

Нетфликс неодамна воведе голем број промени во својата претплата видео услуга, како што е воведувањето на модел кој вклучува прикажување реклами и забрана за споделување лозинки меѓу корисниците.

Многумина негодуваа на ваквите одлуки, но на крајот се покажа дека тие, барем што се однесува до Нетфликс, биле хит бидејќи влијаеле на растот на бројот на претплатници и, се разбира, на приходите на компанијата.

Откако компанијата објави нов пакет за одредени пазари кој вклучува прикажување реклами, што е поевтино од другите пакети, Netflix првично ги оневозможи новите корисници во Велика Британија, Канада и САД да се претплатат на модел на претплата без реклами, а потоа дека најавија дека целосно ќе го откажат тој модел и за сегашните корисници, пишува Zimo.

Нетфликс неодамна почна да испраќа мејлови до корисниците на тој модел во Велика Британија, Австралија и Канада со известување дека поддршката за основниот претплатен пакет ќе заврши на 4 јуни и дека тој ден тие автоматски ќе бидат префрлени на модел на претплата што вклучува реклами.

Иако Netflix се обиде да им ги објасни сите предности на новиот модел на корисниците, на многумина не им се допадна промената и, како што е нагласено на Tech Radar, своето незадоволство го изразија на социјалните мрежи, каде што најавија дека ќе престанат да плаќаат претплати за тој видео сервис.

Како што беа споменати предностите, Нетфликс им објасни на корисниците дека пакетот во кој ќе бидат префрлени е поевтин и изнесува 4,99 фунти месечно наспроти 7,99 фунти месечно, што сега го плаќаат за најевтиниот пакет.

Покрај пониската цена, претплатничкиот пакет со реклами носи и повисок квалитет на сликата (1080p во однос на 720p), а корисниците ќе можат да гледаат филмови, серии и документарни филмови на Netflix на два уреди истовремено, наместо на еден како досега.

Но, се чини дека претходните претплатници на тој пакет немаа проблеми со резолуцијата и гледањето на содржината на повеќе уреди, бидејќи ако тие работи им беа важни и не им пречеа рекламите, ќе се префрлеа на пакет кој е поевтин, но во него се прикажуваат реклами.

Со оглед на тоа што корисниците на Netflix се навикнаа на одредени стандарди и искуство без реклами со текот на годините, се чини дека на повеќето сегашни корисници ќе им биде поудобно со стандарден пакет претплата без реклами.

А месечната претплата за ваков пакет е 10,99 фунти, па јасно е зошто дел од корисниците се фрустрирани и зошто барем на социјалните мрежи се закануваат дека ќе бојкотираат и ќе престанат да ја плаќаат претплатата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma