Намалете ги брчките и флеките на лицето: Овие намирници се МЕЛЕМ за вашата кожа

31 март, 20240
Screenshot_8

Како што објаснуваат експертите, она што го внесуваме во нашите тела влијае на квалитетот на нашата кожа како што старееме.

 

 

 

Со исхраната можеме да го забавиме изгледот на кожата што доаѓа со стареењето, како и да ја намалиме можноста за појава на брчки. Покрај тоа, знаеме дека консумирањето премногу шеќер може да го оштети колагенот и да доведе до предвремено стареење. Овие намирници го прават спротивното – го поддржуваат здравјето на кожата и помагаат во намалувањето на брчките. Овие три намирници можете да ги вклучите во вашата исхрана, бидејќи тие ќе придонесат за мазна, цврста и мека кожа.

 

Бадеми

За ужина која ќе ве засити и ќе делува на намалување на брчките, експертите предлагаат бадеми.

 

„Едно истражување спроведено на група жени во постменопауза ја испитуваше потрошувачката на бадеми на различни кожни параметри. Резултатите од студијата сугерираат дека секојдневното консумирање бадеми може да ја намали сериозноста на брчките и интензитетот на пигментацијата на лицето. Ова може да биде поврзано со антиоксидантни компоненти во бадемите, како што е витаминот Е“, вели д-р Џесика Малох, специјалист за интегративна дерматологија.

 

Групата која јадела бадеми дневно 16 недели ја намалила појавата на брчки за 16%, во споредба со другата група. Тие исто така објавија дека темните дамки им се намалени за околу 20%.

 

Лосос

Лососот е уште едно јадење за кое експертите за нега на кожа истакнуваат дека е добро бидејќи е богат со протеини, масни киселини и антиоксиданти.

 

„Докажано е дека омега-3 масните киселини ја зголемуваат хидратацијата на кожата, го намалуваат стресот на кожата предизвикан од УВ зрачењето, го намалуваат фото-стареењето и обезбедуваат фотозаштита“, рече докторката и експерт за функционална медицина, Алехандра Караско.

 

Но, не се само масните киселини во фокусот на убавината. Лососот содржи многу антиоксиданти, особено импресивниот астаксантин. Тој е моќен борец за слободни радикали клинички докажан дека ја подобрува хидратацијата на кожата, ја зголемува еластичноста, ја подобрува текстурата на кожата и ги намалува фините линии и старечките дамки.

 

Во едно испитување на 46 здрави жени, истражувачите откриле дека оние кои зеле капсули астаксантин шест недели имале значително намалување на параметрите на брчките во споредба со учесниците кои зеле плацебо апчиња. Кога 30 здрави жени зеле капсули астаксантин и нанесувале раствор на астаксантин на нивната кожа осум недели, нивните старечки дамки се намалиле и забележале зголемување на еластичноста и подобрена текстура на кожата.

 

Манго

За оние кои сакаат да си каснат благо, мангото се фантастично овошје за ужина-само внимавајте колку јадете.

 

Во една студија, истражувачите ги разгледаа ефектите од консумирање половина шолја манго, или чаша и пол манго, четири пати неделно во текот на 16 недели. Тие откриле дека со порција од половина шолја, дошло до намалување на длабочината на брчките, што може да се поврзе со одредена содржина на каротеноиди и флавоноиди во манго. Но, тие открија дека со порција од 1,5 шолји, има зголемување на изразувањето на брчките. Тоа веројатно се должи на високата содржина на шеќер“, зборувала докторката.

 

Она што го јадете влијае на изгледот на вашата кожа како што стареете – во добро или во лошо. Иако е важно да не се преокупирате со диети, треба да знаете дека храната за телото е храна и за кожата. Треба да знаеме дека тоа што го консумираме влијае на кожата.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi