Не можат да се одбранат од туристи: Гратче со чудно име на кое сите ја крадат таблата на излегување

14 април, 20240
62793109-

Градот Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch во Велс, со своите 58 знаци во името, гордо ја носи титулата град со најдолго име во Европа. Иако се чини дека името е создадено со случајно пишување на некој кој се преправал дека нешто пишува на компјутерот, идејата за ова име е создадена за да привлече туристи.

Како што секогаш има луѓе кои немаат проблем да патуваат за вакви интересни работи, дури и град со само една буква во името има своја публика. Норвешкиот град Å се наоѓа на архипелагот Лофотен, една од најживописните дестинации во Европа, како и одлична локација за лов на поларната светлина. Å ќе го најдете во јужниот дел на архипелагот, а името на тоа прекрасно село не е создадено како маркетиншки трик, туку доаѓа од името на мала река.

Како што пишува британскиот магазин Condé Nast Traveler, не е сè идилично во градот со помалку од 200 жители. Одвреме-навреме, собирачите на патни знаци го оштетуваат градот за табличка со име за да однесат дома оригинален сувенир. Со цел да се стави крај на вандалите, на влезот во А извесно време имаше табла на која пишуваше Å и Лофотен. По поплаки од локалните жители, таблата со само една буква е вратена на своето место.

Å - 1

Патниците од целиот свет доаѓаат во овој рибарски град, кој има повеќе птици отколку жители, за да уживаат во идилата што ја создаваат старите рибарски куќи, мрежите и традиционалните чамци. Å е најдобро зачуваниот традиционален рибарски град на северот на Норвешка – неговите корени датираат од раните години на 19 век. Тука е и најстарата фабрика за рибино масло во Европа од 1850 година, како и пекара која е само неколку години помлада. Добар дел од куќите изградени во 19 век се заштитени, а за време на пауза од раздвиженоста низ градот и разгледувањето на живописните улици, можете да застанете покрај градскиот музеј и да дознаете малку повеќе за тоа како рибата станала главен извозен производ во областа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi