Ова е најпосетуваниот град во светот: Можеби ќе се изненадите за кој град станува збор

8 февруари, 20240
Истанбул

Според податоците на компанијата за истражување на пазарот Euromonitor International, овој град во 2023 година го посетиле неверојатни 20,2 милиони посетители.

Ако ве прашаме кое е најпосетуваното место на светот, може да кажете Париз, Барселона, Њујорк, Бангкок и слично. Но, би згрешиле, бидејќи најпосетуваниот град е, некако изненадувачки, Истанбул. Според податоците на компанијата за истражување на пазарот Euromonitor International, овој град во 2023 година го посетиле неверојатни 20,2 милиони посетители, пишува Metro.

Не е изненадување што Истанбул го зазеде првото место, со оглед на неговата архитектура, фасцинантна историја и неверојатни деликатеси и чај.Ли Добсон, основач на туристичката страница “Travel City”, вели: „Истанбул е магнет за патниците и туристите, благодарение на неговата богата таписерија на култура, историја и географија што го прави уникатно фасцинантен“.

„Опфаќајќи се на два континенти, Европа и Азија, Истанбул нуди неспоредлив спој на источните и западните традиции, видливи во неговата архитектура, традиции и секојдневие“, додава тој. Веднаш зад Истанбул на листата на најпосетувани е Лондон, потоа Дубаи на третото место и уште една турска дестинација – Анталија на четвртото место.

Најпосетуваните градови во светот:

1.Истанбул
2.Лондон
3.Дубаи
4.Анталија
5.Париз
6.Хонг Конг
7.Бангкок
8.Њујорк
9.Канкун
10.Мекa

 

@thelensof_t 12 things to do in istanbul as a tourist . #thingstodoinistanbul #visitistanbul #turkeytravel #placestovisitinistanbul #trabelblog ♬ Turkey Music – Unay

Што да се види во Истанбул?

Од очигледни причини, византиското ремек-дело Аја Софија е задолжително да се види во Истанбул. Исто така, има фасцинантна историја, претворајќи се од црква во џамија во музеј. Но, ако посетувате џамија, погрижете се тоа да не е за време на молитвата бидејќи е затворена и не заборавајте да се покриете за време на вашата посета. Аја Софија обично пречекува околу 3,5 милиони луѓе годишно, но цената исто така порасна на 25 евра по лице.

Истанбул има многу повеќе да понуди, вклучувајќи ја Сината џамија, нејзините прекрасни чаршии каде што можете да најдете различни ситници по разумни цени, плус зачини, чај и многу повеќе. Вреди да се посети и палатата Топкапи, домот на отоманските императори. Не можеме да ги заборавиме познатите турски бањи, познати како амами. Секој кој сака да се чувствува добро и разгалено, нека резервира парна бања каде експертите ќе се грижат за вас. Истанбул, исто така, има енергична современа уметничка сцена и ноќен живот што ќе ви го привлечат вниманието,па дури и ќе посакате да се вратите по втор пат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi