Ова се НАЈДОЛГОВЕЧНИТЕ телевизиски серии на сите времиња

19 април, 20240
74th Emmy Awards

Добра приказна, „привлечна“ содржина и малку телевизиска магија се рецептот за опстојување на ТВ сериите, кои понекогаш траат и со децении. Во 2024 година навистина нема недостиг од телевизиски и други програми, но малку се сериите кои успеале да ја освојат публиката до тој степен што добиваат шанса да траат неколку сезони.

Неопходно е да се најде вистинската рамнотежа и сите потребни состојки за да се задржи истата фасцинација на гледачите долги години, како и приказната да се пренесува од една генерација на друга. Tportal издвои некои од најдолгите ТВ серии кои успеале да го направат токму тоа.

1. The Simpsons – 34 сезони

Анимираната серија Симпсонови е дефинитивно една од најдолготрајните во историјата на телевизијата. Сè започна во далечната 1987 година како краток скеч во шоуто на Трејси Улман, две години подоцна започна снимањето, а дури и по 34 импресивни сезони лудилото не престанува. Она што може да и се припише на ваквата популарност е критиката на општеството на смешен и по малку итар начин, а сценаристите биле толку прецизни во коментарите на актуелните настани што дури и биле заслужни за предвидување на одредени ситуации.

2. South Park – 27 сезони

За разлика од Симпсонови, Саут Парк работи на сличен начин, но е малку повеќе политички настроен. Нивните емисии и приказни никогаш не застаруваат, што е поддржано од 27 сезони прикажани на Comedy Central, а тие сè уште привлекуваат милиони гледачи.

3. Sesame Street – 54 сезони

По неверојатни 54 години, улицата Сезам сè уште е силна, со епизоди кои се емитуваат на американскиот PBS. И толку години подоцна, серијата образува деца, а за нејзината големина говори и фактот што во неа се поканети да гостуваат најголемите светски ѕвезди.

4. The Tonight Show – 70 сезони

Програмирањето доцна навечер има свој адут: ноќните емисии со невиден рејтинг – од Saturday Night Live (кој се емитува веќе 49 сезони) до The Late Late Show (29 сезони) – го издржа тестот на времето.

И покрај завидните бројки, само еден е на врвот. Ниту една емисија не траела толку долго како The Tonight Show, во која низ годините имало шест водители комичари – Стив Ален, Џек Паар, Џони Карсон, Џеј Лено, Конан О’Брајан, а актуелен водител е Џими Фалон.

5. Coronation Street – 64 сезони

Создадена од Granada Television, оваа британска сапуница е на ITV од 9 декември 1960 година. Сместена е во улицата Coronation во измислениот град Ведерфилд и досега има емитувано неверојатни 11.213 епизоди. Веднаш зад неа е General Hospital со 61 сезона и освоени 14 Еми награди.

6. Last of the Summer Wine – 31 сезона

Британскиот ситком, сместен во Јоркшир, се емитуваше на Би-Би-Си од 1973 до 2010 година. Го создал и напишал Рој Кларк, а лудилото по него траело дури 31 сезона. Американската верзија, иако со само 16 сезони, е серијата Always Sunny in Philadelphia, која дебитираше во 2005 година и продолжува да ги забавува гледачите, а 17-та сезона се очекува подоцна оваа година.

7. Law and Order – 23 сезони

Криминалистичката драма „Law and Order“ ја имаше својата премиера во 1990 година и оттогаш нејзината популарност не опаѓа. Всушност, сè штотуку се прошири, па покрај Законот и редот, сега имаме цела франшиза, вклучително и Law and Order: Special Victims Unit и Law and Order: Organized Crime.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma