Олимпискиот пламен: Во најголемата штафета на светот оваа година учествуваат дури 10 илјади луѓе

10 јуни, 20240
62835619-olimpijski-plamen

Палењето и одржувањето на олимпискиот оган е една од традициите на Игрите од античко време. Олимпискиот оган на античките Олимписки игри горел во текот на сите игри и сите церемонии. Силна митолошка врска се повикува на Прометеј кој го украл огнот од боговите и им го дал на луѓето, со што стана предок на цивилизацијата, а прочистувачката моќ на огнот може да се поврзе со многу спортски вредности.

Париз по трет пат, пламен во Париз – прв пат

Традицијата на палење на олимпискиот оган била обновена во 1928 година на Игрите во Амстердам. Во 1936 година, кога Игрите се одржале во Берлин, била воведена традицијата на штафета да се носи запалениот олимписки факел во земјата домаќин. Остатоците од античка Олимпија се избрани како појдовна точка за да се нагласи врската помеѓу античките и модерните игри.

Пламенот се пали 100 дена пред почетокот на игрите, а самата церемонија на палење на пламенот во Грција е кореографска и костимирана посвета на антиката, а првиот тркач се уште е традиционално грчки спортист. Да се ​​биде последниот носител на факелот, кој ќе го запали пламенот на Олимпискиот стадион во градот домаќин – е голема чест.

Иако Париз годинава по трет пат ќе биде домаќин на Летните олимписки игри, ова е првпат пламенот да пристигне во Франција за Летните олимписки игри, бидејќи претходните игри на кои беше домаќин се одржаа пред повторното воведување на овој обичај – во 1900 година и 1924 година.

Штафетна трка со десет илјади луѓе

Факелот за Олимпијадата во Париз во 2024 година беше запален и на церемонија во Олимпија на крајот на април. Го запали грчката актерка Мери Мина во улогата на првосвештеничка, исклучително, поради облачното време, со помош на помошен пламен, а не традиционалното параболично огледало и зраци на Сонцето. Ова го означи почетокот на штафетата на која годинава ќе учествуваат повеќе од десет илјади луѓе.

Прв тркач на штафетата беше грчкиот олимписки шампион во веслање Стефанос Нтускос, кој ѝ го предаде пламенот на претставничката на градот домаќин, трикратната освојувачка на олимписки медали во пливање, Французинката Лаура Манауду.

Олимпискиот оган за единаесет дена мина пет илјади километри во Грција, а потоа на 8 мај со едриличарот „Белем“ пристигна во Франција, во Марсеј, од каде ја започна својата француска турнеја. Француската штафета ќе трае 68 дена, а ќе минува и низ француски прекуморски територии, Антили и Француска Полинезија, од каде ќе тргне за неколку дена, а ќе заврши во Париз со палење на олимпискиот оган на 26 јули.

Секој учесник на штафетата ќе го носи пламенот приближно четири минути и 200 метри, а името на последниот, кој ќе го запали олимпискиот оган со факел и со тоа свечено ќе го означи почетокот на ОИ 2024 година, се чува во тајност до последен момент. А ако ве интересира, Параолимписките игри имаат свој пламен кој е запален во Велика Британија, а во Париз ќе пристигне на 28 август кога почнуваат Параолимписките игри и ќе траат до 8 септември.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma