Омиленото грчко кафе на домашен начин: Фрапе кое буди спомени на летување

10 јуни, 20240
89970_shutterstock-697179712_f

Потребно е:

Две лажички инстант кафе
Две лажички шеќер (или по вкус)
Две или три чаши ладна вода
Ледени коцки
Две лажици млеко (по избор)

Подготовка:

Во шејкер или блендер ставете кафе, шеќер и две лажици ладна вода. Покријте и добро протресете. Блендирајте додека не добиете густа пена. Наполнете висока чаша со коцки мраз, а потоа полека прелијте ја густата смеса врз коцките. Додадете го остатокот од млекото и водата. Послужете веднаш. Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma