ОРИГИНАЛЕН РЕЦЕПТ ЗА ПИТА ОД КОМПИРИ: Совршено вкусна!

12 април, 20240
Screenshot_3

Послужете со јогурт и уживајте!

 

 

 

СОСТОЈКИ:

  • 500 гр рендан компир
  • 200 гр брашно
  • 1-2 јајца
  • 1 мала главица кромид, сечкан
  • 3 чешниња лук
  • 200 гр кисела павлака
  • бибер
  • сол

 

 

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во изренданите компири додајте 1-2 јајца, сечкан кромид и лук, сол, бибер, масло и сѐ добро изедначете.

 

 

Плехот добро намастете го со масло па ставете во рерна маслото добро да се загрее. Кога маслото ќе биде загреано ставете ги компирите во плех и изедначете. Печете 40 минути на 200 степени.

Добар апетит!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *