Патување во светот на фантазијата: Излет во Хобитон кој никогаш нема да го заборавите

29 февруари, 20240
62752408-hobbiton (1)

Без сомнение, една од најпопуларните атракции на Нов Зеланд е Хобитон, локација за која на љубителите на „Господарот на прстените“ и „Хобит“ не им треба посебен вовед. Никаде на друго место не можете да го истражувате светот на хобитите, џуџињата и волшебниците како во Нов Зеланд, каде што се снимаше легендарната трилогија.

Се започна кога режисерот Питер Џексон одлучи дека недалеку од Матамата, или околу два часа возење јужно од Окленд, ќе се роди нов свет кој ќе ја оживее Толкиновата Middle Earth. Филмскиот сет е изграден на фармата на семејството Александер, опкружен со тркалачки зелени ридови, а првата средба на режисерот со сопствениците на имотот се вели дека е искуство кое се прераскажува.

„Дојдете подоцна, го гледаме натпреварот“

Кога филмската екипа тропнала на вратата на семејството Александер, семејството им рекло да дојдат подоцна, гледале рагби. Без оглед на тоа што фармата отстапи место на филмски сет, животот таму не се променил суштински. Туристите сè уште можат да ги галат јагнињата и да ги хранат со шишиња. Самата конструкција беше строго чувана тајна, а војската на Нов Зеланд помогна да се спречат љубопитните да залутаат на сетот.

По завршувањето на снимањето, фасадите останаа недопрени, а организираните туристички тури започнаа во 2002 година. Неколку години подоцна, филмската екипа се врати во Нов Зеланд за да го снима Хобит, а Средната Земја стана побогата со бројни живеалишта за хобити.

3500 посетители дневно

Не е изненадување што Хобитон стана неверојатно популарна туристичка атракција – во 2015 година го пречека својот милионити посетител. Обиколката на Хобитон во секој случај е незаборавно искуство – како што велат оние што ја посетиле, шетањето меѓу живеалиштата на хобитите е речиси како да можете да го очекувате Гандалф во преминот помеѓу воденицата и легендарната меана Green Dragon.

Ниту оние кои не се запознаени со филмот, ниту со книгата според која е снимен живописниот регион на Нов Зеланд, не оставаат рамнодушни. На туристите им се достапни неколку различни тури, од основната каде што ќе го запознаат филмскиот сет, до вечерната тура која започнува во самрак, под светлината на лампионите и завршува со тематска гозба. Ако вашето патување ве однесе до Нов Зеланд, имајте на ум дека билетите за Средна Земја треба да се резервираат навреме, особено за време на врвот на сезоната, која трае од декември до февруари, кога повеќе од 3.500 луѓе дневно шетаат низ светот на фантазијата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi