Поранешен агент на ФБИ објаснува како безбедно да патувате: Правила до кои треба да се придржувате

19 мај, 20240
1716100436-pexels-pripicart-590798-750x500

Поранешниот специјален агент на ФБИ и службеничка на ЦИА, Трејси Волдер, откри неколку совети кои ќе ви помогнат да патувате побезбедно.

Меѓу другото, таа зборуваше за тоа на кои катови е најбезбедно да се резервира хотелска соба.

Пред да патува, таа мора да провери дали постои закана од тероризам на местото каде што ќе оди. Таа, исто така, користи апликација која ги известува нејзините контакти за тоа каде се наоѓа во итен случај.

Става уред за следење на куферот (уред што може да се закачи на разни предмети, како клучеви или ранец, и лесно да се следи преку апликација).

Нејзината осумгодишна ќерка носи и нараквица со уред за следење. Таа напомена дека никогаш не резервира приватно сместување бидејќи е крајно опасно.

Потоа таа рече дека по изборот на хотел, секогаш треба да резервирате соба помеѓу третиот и шестиот кат. Таа додаде дека овие соби се наоѓаат доволно блиску до излезот доколку е потребно итно да се напушти хотелот, но и дека се доволно далеку од крадци и киднапери кои може да се појават таму.

Крадците и киднаперите го бираат најлесниот пат, а тоа е секако влегувањето на првиот кат бидејќи е најпристапен. Што се однесува до бегството од хотелот, доколку сте на 20 или 21 кат ќе ви биде многу тешко да излезете, пренесува City Magazine.

Кога влегува во соба, тој секогаш користи дополнителна безбедносна брава. Таа објасни дека овие заштитни мерки ги применува бидејќи се чувствувала небезбедно на службен пат.

„Јас сум во друга земја и шпионирам луѓе. Морам да претпоставам дека некој можеби знае која сум и се обидува да ми наштети“, додаде Трејси.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma