ПОСНИ ГРИЦКИ: Подгответе чипс од јаболки

29 март, 20240
07379af1ce1fb6e3f3a4af16ac6d2a6e593ef349

Чипсот од јаболка е посна и здрава ужина во која можете да уживате без грижа на совест. Најважно е да знаете дека сте го направиле сами, а не е полн со нездрави состојки за да го одржувате свеж. Можеби ќе сакате да направите и посно чипс од кељ, здрава ужина. Еве како да направите посен чипс од јаболка!

Состојки:

2 јаболка
масло
1 лажичка цимет

Подготовка:

За посен чипс од јаболка, загрејте ја рерната на 180˚C. Обложете плех со хартија за печење. Јаболката исечкајте ги на парчиња со дебелина од 3 до 6 мм.

Наредете ги јаболката на плехот. Парчињата премачкајте ги со масло, а потоа посипете ги со цимет.

Печете 30 минути, вртејќи ги парчињата, додека не поруменат. Оставете го чипот да се излади на собна температура. Уживајте во посен чипс од јаболка!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi