Ретка појава: Легендарниот Џин Хекмен се појави со сопругата во јавност по речиси 20 години

2 април, 20240
Џин Хекмен со сопругата

На почетокот на годината еден од најпознатите филмски негативци го прослави својот 94-ти роденден. Речиси две децении откако го објави своето повлекување од актерството, Џин беше фотографиран во јавноста со љубовта која е 32 години помлада од него.

Откако реши да се пензионира, двократниот оскаровец, 94-годишниот Џин Хекман, ретко се појавува во јавноста. Неодамна, неговата прошетка со неговата 62-годишна сопруга Бетси Аракава во Санта Фе предизвика голем интерес бидејќи тоа беше нивно прво појавување во јавност заедно по речиси дваесет години. Актерот, кој на 30 јануари го прослави својот 94-ти роденден, се држеше за раката на сопругата. Зад себе има повеќе од осумдесет филмови, а беше синоним за акциони проекти и трилери во кои често ги толкуваше улогите на негативци.

image

Се разбира, тоа не беше правило, но Хекмен мајсторски влезе во улогите на антагонистите, давајќи им длабочина и причина за потези кои, фигуративно кажано, би им го загорчиле животот на протагонистите. На пример, во филмот „Rogue Jury“ тој ја играше улогата на адвокатот Ранкин Фич, кој сака со сите можни средства да ја украде наклонетоста на поротата во важен судски случај од Николас Велигден или Џон Кјузак. Во трилерот „Под сомневање“ заснован на францускиот филм „Garde à vue“ од 1981 година и британскиот роман „Brainwash“ од Џон Вејнрајт, тој игра моќен човек осомничен за злоупотреба на деца, кој се соочува со полицаец кој го игра Морган Фримен. Иако сè уште можеше да глуми, Џин ги шокираше фановите кога даде интервју со Лери Кинг во летото 2004 година и најави дека се пензионира.

image

Продуцентите долго време го убедуваа да се премисли, но тој остана на своето. Почна да пишува, а во 2008 година го промовираше својот трет роман „Бегство од Андерсонвил“, пишува Daily Mail.

Денес, тој живее со сопругата на својот ранч недалеку од Санта Фе и до неодамна, и покрај неговата старост, можеше да се види зад воланот на пикап. Во ретките прилики кога може да се види низ градот, омилениот холивудски ‘лош дечко’ ги привлекува погледите на своите сограѓани затоа што иако доцните години оставија трага на него, тој очигледно сè уште ужива во друштвото на својата сопруга.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi