Рецепт за ПАЛАЧИНКИ СО СИРЕЊЕ: Направете ги за доручек или за ужина

16 април, 20240
5a1bd86ddadee5e5ab4edd4ca7f7fccaecd41992

Ви треба:

300 мл млеко
30 мл масло
2 јајца
2,5 чаши брашно (од 200 гр.)
1 лажичка прашок за пециво
сол
1 пиперка
3 мали краставици
2 млад кромид
100-150 гр сирење

Подготовка:

Јајцата се матат, се додаваат млекото, маслото, брашното, прашокот за печиво и сето убаво се меша со жица.

Додадете пиперка, краставици, кромид, сирење и малку сол и полека измешајте. Покријте со фолија и оставете да одмори околу 20 минути.

Се пржат во подмачкана тава додека не поруменат од двете страни. Послужете топло. Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi