Сакате личност која не сака да биде со вас? Заради ОВА патите по некој кој воопшто не му е грижа за вас!

4 февруари, 20240
75688_zena-shutterstock-2191541591_f

Експертот за врски Сабрина Зохар откри зошто не можете да преболите некој кој не е заинтересиран за вас – тоа може да биде поради вашето детство.

Во вирално видео што го објави на TikTok што е прегледано повеќе од 500.000 пати, таа објасни дека ставањето некого на пиедестал може да го отежне преболувањето.

„Мислите дека сте безбедни само ако ја имате таа личност. Се однесувате како да сте ја ставиле таа личност на пиедестал и се вративте во односот дете-родител. Се чувствувате како да не сте доволно добри и дека никој веќе нема да ве сака затоа што ве научиле родителите дека многу ви требаат“, рече Сабрина.

Таа тврди дека сте повеќе склони да барате неконзистентен партнер ако сте пораснале во семејство во кое родителите ве научиле дека љубовта мора да се заработи. „И сега велите: „Ох, чекај, морам да заработам љубов, морам да работам за тоа. Не може да биде толку лесно. Ако некој не ми ја даде, што не е во ред со мене? Сега мора да ја заслужам љубовта, сега мора да се докажам.“ Причината за ова е што мозокот не е дизајниран да ви помогне да растете, туку да ве заштити“, рече Сабрина.

@sabrina.zohar

Why do you want someone who doesnt want you back? #limerence #datingadvice #corebeliefs #anxiousattachment #breadcrumbing #breadcrumbs #dating101 #movingon #breakup

♬ original sound – Sabrina Zohar

Таа предупреди да не ги бркате истите луѓе одново и одново додека не се чувствувате достојни. Сабрина додаде дека треба да гледате на вашата љубов како „нормална личност“ и да сфатите дека тие не се „најневеројатната личност“ што сте ја запознале – истакнувајќи дека тие само поттикнале нешто во вашиот мозок од детството.

Луѓето ја пофалија Сабрина за овој совет. Едно лице напиша: „Вилицата ми падна на подот гледајќи го ова. Па, време е за терапија.“ Друга додаде: „Факти. Ова е нешто што требаше да го слушнам“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi