Скриените богатства на Америка: Места за кои е тешко да поверуваме дека се вистински!

18 април, 20240
62796432-amerika

Њујорк, Лос Анџелес, Мајами – ретко кој не слушнал за овие градови. Но, земјата која има повеќе од 330 милиони жители е многу повеќе, а изобилува и со природни убавини, за кои луѓето воопшто не се заслужни. Ова се само неколку од нив, па ако случајно се најдете во средината на никаде во САД – и барате нешто уникатно, препорачливо е да посетите некои од овие седум прекрасни!

Glass Beach, Калифорнија

Форт Брег е дом на една од најуникатните плажи во земјата. Целата плажа е полна со „морско“ стакло кое се формирало со децении од ѓубрето фрлено покрај брегот. Всушност, има три слични плажи, а на сите три лесно може да се стигне пеш. За оваа плажа, ѓубрето нечие е туѓо богатство.

Езерот Salton Sea, Калифорнија

Ова е плитко солено езеро формирано откако системот за наводнување попуштил јужно од Јума, Аризона. Научниците предвидуваат дека зголемувањето на соленоста на езерото значително ќе го намали бројот на животински и растителни видови во областа, но засега посетителите можат да уживаат во прекрасната глетка и да се шетаат покрај езерото.

Скаменети дини, Јута

Snow Canyon State Park е многу помалку популарен национален парк од, на пример, Сион или познатиот Јелоустоун, па можете мирно да им се восхитувате на скаменетите песочни дини кои на овој пејзаж му даваат интересна слика.

The Wave, Аризона

Оваа неверојатна шарена карпа се наоѓа во паркот на дивината Парија Кањон-Вермилион Клифс и е едно од најфотогеничните места на оваа листа. Местото е навистина мистериозно бидејќи може да го посетат само 64 луѓе дневно, кои добиваат дозвола преку онлајн лотарија. Местото е исто така потешко достапно и бара до шест часа пешачење.

Thor’s Well, Јачат, Орегон

Станува збор за урнатиот покрив на огромна подземна пештера и чувството кога ќе се погледне во таа „дупка без дно“ останува фасцинирано. Има многу други неверојатни природни скапоцени места во областа, но ова е сè уште пред конкуренцијата.

Солени висорамнини во Боневил, Туеле, Јута

Западно од Големото Солено Езеро се солените висорамнини кои настанале со пресушувањето на езерото Боневил. Туристите можат да шетаат низ долината и да уживаат во погледот на околните планини.

Shagit Valley, Вашингтон

Пролетта е идеално време за посета на Вашингтон бидејќи тогаш се одржува фестивалот на лалињата и целата долина се претвора во прекрасни шарени цветни бои. Сигурно е само дека постојано ќе помислите дека не сте во САД, туку во Холандија. И за да не се збуни нешто, оваа долина на лалиња се наоѓа во државата Вашингтон (не град), која се наоѓа на самиот северозапад од САД.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi