СЛАДОЛЕД ТОРТА СО МАЛИНИ Освежителен десерт со овошје (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

10 јуни, 20240
Screenshot_2

Летото е пред нас, па ако сакате да се разладите во топлите денови, тогаш можете да направите сладолед торта.

 

 

СОСТОЈКИ:

 

За кората:

 • 120 гр сурови бадеми
 • 60 гр урми
 • 2 лажици незасладено какао во прав
 • 2 лажици кокос
 • 1/4 лажичка сол
 • 1 лажица вода
 • 1/2 лажичка екстракт од бадем

 

За џем од малини:

 • 350 гр малини
 • 70 гр шеќер
 • 1 лажица сок од лимон

За сладолед од бадеми:

 • 300 мл слатка павлака
 • 1/2 лименка кондензирано млеко
 • 1 лажичка екстракт од бадем
 • 120 гр малини

За сладолед од малини:

 • 300 мл слатка павлака
 • 1/2 лименка кондензирано млеко
 • црвена боја за храна

 

ПОДГОТОВКА:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma