Со овој трик лесно ќе препознаете и ќе купите најслатки пиперки

20 април, 20240
1711028095-pexels-kai-pilger-594137-750x500

Како да се избере најслатката и најдобрата пиперка? Еве еден многу едноставен трик кој можете да го примените кога одите во шопинг.

Жолта, црвена или зелена, слатка или зачинета, има многу сорти на ова овошје и ќе ги задоволат и најпребирливите непца.

Сите пиперки не се слатки на ист начин: сладоста на овој производ секако зависи од сортата на која припаѓа и бојата – со црвена пиперка која ја претставува најслатката сорта, проследена со портокалова, жолта и на крајот зелена (помалку слатка).

Сепак, дури и во рамките на истата сорта, можете да најдете повеќе или помалку слатки пиперки, а тоа не зависи од степенот на зрелост или мекоста на пулпата, како што може да се претпостави, пренесува Нови лист.

Ако сакате да купите пиперки во супермаркет и сакате да се уверите дека се слатки, не мора да ги допирате со прстите или да ги мирисате, туку избројте ги „линиите“ на дното на пиперката.

Месото на пиперките од женски цветови е обично послатко од месото на пиперките произведени од машки цветови (што може да се препознае по помалку линии).

Со други зборови, секогаш кога ќе се најдете во изборот на пиперка за купување, покрај бојата, внимавајте и на бројот на линии: колку повеќе ги има (четири или пет), толку плодот ќе биде посладок.

Ова мора да го имате на ум особено ако имате намера да ја консумирате пиперката сирова, во салати или сосови од зеленчук.

Ако готвите пиперки, додавајќи им зачини и ароми, ќе го ублажите нивниот евентуален кисел вкус.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi