СТАРИНСКИ РЕЦЕПТ ЗА ПОСНИ КНЕДЛИ: Идеален десерт за деновите за пост

2 април, 20240
a1cfafd2318424cb06b29c0557b1219d3b65377d

Стариот рецепт за посни кнедли го сакаат многумина. Лесно се прават и потребни ви се само 4 состојки. Овие кнедли се вкусни и да се празни, а можете да ги наполните со сливи или друго овошје, како и со нутела.

Состојки:

500 гр компири
500 гр брашно
лебни трошки
замрзнати сливи (или овошје по ваш избор)

Подготовка:

Компирите убаво измијте ги и сварете ги со кора бидејќи ќе бидат повкусни. Процедете и оставете да се излади, а потоа излупете. Додадете сол и брашно. Потоа убаво измешајте ги состојките за да добиете мазно тесто.

Земете малку тесто и ставете половина слива или кајсија, а по желба можете да додадете и некое друго овошје.

Од тестото направете топка и ставете ја во тава со зовриена вода.

Кога ќе испливаат на површината, кнедлите се сварени. Виткајте ги во презла и посипете ги со ванилин шеќер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi