Трик на професионалните фризери: Испрскајте го ова на косата и веќе никогаш нема да биде наелектризирана

31 март, 20240
62451_screenshot-451_f

За да ја одржувате фризурата уредна и здрава, наелектризираната коса е нешто што дефинитивно сакате да го избегнете. Малите влакненца кои „штрчат“ овде-онде создаваат неуреден изглед. Вистина е дека тие исто така можат да придонесат косата да изгледа сува, дури и ако не е.

Зошто косата е наелектризирана?

Промената на временските услови, чешел за коса, фен или пегла, сите имаат една заедничка работа. Сите тие придонесуваат косата да се наелектризира. Користењето на многу гел ќе ја измазни фризурата, но потоа косата може да изгледа мрсно.

kosa

Како може косата да не се наелектризира?

Треба да додадете доволно влажност на вашата коса за да ја скриете сувоста и во исто време да ја одржувате доволно сува за да не изгледа мрсно. Идеален производ за ова е лак за коса. Помалку масти од гел и затоа е посоодветен за оваа намена.

Ако директно го нанесете лакот, повторно ризикувате појава на мрсна коса поради премногу сјаен или крут изглед. Она што подобро функционира е прво да го нанесете лакот на четка за коса, а потоа да ја исчеткате косата со неа. На овој начин ќе ја скротите непослушната коса, а благодарение на лакот ќе остане на своето место, пренесува Marie Claire.

Lak za kosu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi