Трик со кој веднаш ќе ја спасите исушената маскара или течен кармин

12 февруари, 20240
676 (81)

Жените секогаш бараат совршена маскара, а со толку многу различни маскари на пазарот, сакаат да се обидат што повеќе да ја најдат онаа што најмногу им одговара.

Кога ги користите, секогаш треба да имате на ум дека имаат релативно краток рок на траење поради високиот ризик од развој на бактерии. Откако ќе ја отворите, маскарата треба да ја користите три до шест месеци, во зависност од упатството на пакувањето.

Но, што ако маскарата почне да се суши за време на тој рок на траење? Можеби ќе бидете во искушение да ја фрлите прерано, но дајте ѝ втора шанса со производ кој веднаш ја спасува исушената маскара. Но, не само маскарата, туку и други течни производи за шминкање, како што се течен кармин, сенки за очи и лак за нокти.

За да ја вратите флуидноста на шминката, потребен ви е солен раствор, односно раствор за контактни леќи кој е целосно безбеден за очите. Едноставно отворете го шишето за маскара, додадете три до четири капки раствор, затворете ја маскарата и загрејте ја со триење на шишето меѓу дланките една минута.

Маскарата повторно ќе стане убаво течна и лесно ќе се нанесува. Само внимавајте да не истурите многу од растворот бидејќи тогаш маскарата ќе биде премногу течна. Три или четири капки се сосема доволни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi