Холандија се заканува со повлекување од следните натпреварувања за песна на Евровизија

10 јуни, 20240
SWEDEN-EU-MUSIC-AWARDS-CONTEST-EUROVISION

Холандија предупреди дека може да се повлече од идните Избори за песна на Евровизија, откако овогодинешниот натпреварувач, Јост Клајн, беше дисквалификуван.

Холандскиот радиодифузен сервис Авротрос повика на „структурни прилагодувања“ на натпреварот и го стави своето учество „под знак прашалник“ додека не се направат такви промени.

Пејачот Јост Клајн беше дисквалификуван за време на натпреварот оваа година во Малме, Шведска, откако наводно упатил вербални закани кон работник во продукција – прв пат изведувач да биде дисквалификуван откако ќе се пласира во финалето. Шведската полиција соопшти дека пејачот најверојатно ќе биде обвинет.

Телевизиската компанија „Авротрос“ смета дека дисквалификацијата на Клајн „била непотребна“.

Во соопштението објавено минатата недела, радиодифузерот Avrotros рече дека нивната загриженост го надминува „инцидентот“ со Клајн во Малме, изразувајќи ја потребата да се преиспита управувањето, правилата и процесот на жалби на натпреварот.

Изборот за песна на Евровизија 2024 година беше еден од најконтроверзните во историјата на натпреварот, делумно засенет од протестите поради учеството на Израел на натпреварот, пишува Euronews.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma