Чија страна ќе ја изберете? Погледнете ги двата трејлера за новата сезона на „House of the Dragon“

23 март, 20240
o_32776263_1280

Првата сезона на „House of the Dragon“ заврши со навестување за војна за тронот на Вестерос. Во продолжението на една од најгледаните серии на HBO, војната доаѓа до кралството поделено меѓу поддржувачите на кралицата Алисент Хајтауер и нејзиниот син Аегон, и кралицата Ренира Таргариен.

„Двете страни веруваат во своето право на Железниот трон, секој во кралството ќе мора да избере страна во конфликтот меѓу две моќни куќи, никој не може да стои настрана“, се вели во соопштението на HBO. Два трејлера за продолжението на популарната серија, која се случува 200 години пред настаните на „Игра на тронови“, навестуваат како ќе изгледа безмилосната војна на змејовите.

Во „црниот“ трејлер, кралицата Ренира (ја игра Ема Д’Арси) е подготвена за битка за преземање на железниот трон. „Мислам да се бориме во оваа војна и да ја победиме“, му вели тој на принцот Даемон, кој го игра Мет Смит, во трејлерот.

Од друга страна, кралицата Алисент (ја игра Оливија Кук) мора да ја прифати борбата бидејќи тоа можеби е единствениот начин нејзиниот син Егон да остане на тронот. „Пред само неколку недели, мојот сопруг беше жив и царството беше во мир“, мрачно изјавува Алисент во „зелениот“ трејлер. Со објавувањето на два трејлера, HBO истакнува важен момент од новата сезона каде секој ќе треба да избере страна – па прашањето е чија страна избирате?

Да потсетиме, сценариото на „Куќа на змејот“ е базирано на романот „Оган и крв“ на Џорџ Р.Р. Мартин за историјата на куќата Таргариен и семејната поделба што се заканува да го уништи целото кралство. Да додадеме и дека црната и зелената се боите на спротивставените страни во серијата.

Во продолжението на фасцинантната приказна глумат и Џејми Кена како Сер Алфред Брум, Клинтон Либерти како Адам од Хал, додека Том Тејлор ја толкува улогата на лордот Креган Старк… Ко-креаторите на серијата, која се снима на локација во Португалија, Велика Британија, Шпанија и САД , се Џорџ Р.Р. Мартин и Рајан Кондал.

„Ја пренесуваме приказната за едно семејство поделено околу правото на тронот по смртта на Висерис. Некои веруваат дека таа е вистинскиот наследник на Ренир, а други веруваат дека тоа е Егон. Но, има и такви кои мислат: „Зошто да биде еден од нив двајца? Можеби требаше да бидам јас!“, изјави неодамна Рајан Кондал за Entertainment Weekly.

image

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma