„3 Body Problem“ e најгледаната серија на Нетфликс: Во Кина, покрај серијата, има и пресуда за – убиство

2 април, 20240
Los Angeles Debut Of Netflix's "3 Body Problem"

Научно-фантастичната серија „3 Body Problem“ моментално е најгледана на Нетфликс. Станува збор за адаптација на истоимената романска трилогија на кинескиот писател Лиу Сисин. Ја најде дури и својата публика во Кина, каде што оваа платформа за стриминг не е достапна. Но, во Кина, заедно со серијата, доаѓа и пресудата во реалниот живот – еден од клучните играчи зад адаптацијата на романот беше осуден на смрт.

Многу обожаватели на оваа серија базирана на адаптација на три романи објавени од 2008 година обрнаа внимание и на судницата во Шангај, каде еден од клучните играчи зад адаптацијата беше осуден на смрт само еден ден по објавувањето на серијата, пишува Би-Би-Си.

Неговото злосторство беше убиството на кинескиот милионер Лин Чи (39), претседател и извршен директор на компанијата за развој на видео игри Yoozoo, најпозната по стратешката игра „Game of Thrones: Winter is Coming“.

Таа компанија ги поседува правата за филмски адаптации на кинеската научно-фантастична епопеја.

Според пресудата, Ксу Јао, кој беше познат адвокат, се занесе во ривалството откако Лин Чи го исфрли од компанијата набргу откако помогна да се затвори договорот со Нетфликс во 2020 година.

За неколку месеци од тие настани, Лин беше пронајдена мртов на католичкиот Божиќ 2020 година. Тој беше отруен, а шангајската полиција потоа во соопштение посочи еден од колегите на Лин како главен осомничен – го идентификуваа само по неговото презиме Ксу.

Лин и Ксу наводно имале добри односи рано: Лин го назначил Ксу да води подружница наречена „The Three Body Universe“ една година откако му се придружил на Yoozoo како главен директор за ризик во 2017 година.

Подружницата беше задолжена за обезбедување на правата на интелектуална сопственост за филмските адаптации, а двајцата тесно соработуваа на договорот за адаптација на романот во оригинална серија за Нетфликс.

Сепак, тие се разидоа кога Лин – кој го основаше Yoozoo во 2009 година – одлучи да постави други директори за управување со бизнисот, објавија локалните медиуми. Ксу, се додава, потоа почна да го планира заговорот.

Некои извештаи велат дека тој основал компанија во Јапонија која набавувала смртоносни материи, па дури и ги тестирала на животни. Ксу потоа ги стави овие супстанции во пробиотик апчиња и ги даде на Лин.

Лин се пријавил во болница бидејќи не се чувствувал добро откако ги земал апчињата и првично бил во стабилна состојба. Но, неговата состојба драматично се промени – тој почина 10 дена подоцна, на 39-годишна возраст.

Во тоа време, се сметаше дека Лин има нето вредност од околу 6,8 милијарди јуани (околу една милијарда евра), според ранг листа за најбогати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi