30 јули, 2015

Радио

18

Компири со кајмак: Едноставен и ефтин оброк

15 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 1 кг компири Сол 2 лажици кајмак Павлака Подготовка: Компирот се лупи и се сече на дебели кришки. Обарете го за кратко, така да биде само пола сварен. Потоа во една тепсија ставете...
17

Брза пита од компири: Едноставно, ефтино и брзо

14 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: Тесто: 150-200 гр брашно 2 јајца 4 компири исецкани на коцки Млеко Сол Вода Лук Бибер Фил: 2 дл јогурт 2 дл павлака Подготовка: Од наведените состојки направете тесто малку погусто од она...
8

Најлесниот бабин колач од јаболка

13 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 3 јајца 12 лажици шеќер 12 лажици масло за јадење 12 лажици млеко 15 лажици брашно 1 пакетче прашок за пециво ½ килограм јаболка Шеќер во прав Цимет Подготовка: Направете смеса од јајца,...
19

Легендарната “Плазма торта“: Уште еден десерт без печење

12 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 300 гр мелени плазма бисквити 250 гр маргарин 260 гр шеќер во прав 100 гр чоколада 250 гр мелени ореви 1 чаша сок од портокал 3 кесички шлаг Ореви за декорација Подготовка: Прва...
5

Чудо од чоколада: Фантастичен колач кој мора да се проба

11 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: Кора: 4 јајца 100 дкг шеќер 20 дкг маргарин 10 дкг чоколада 4 лажици брашно 1 прашок за пециво Крем: 0,5 литар слатка павлака 20 дкг чоколада 1 лажица шеќер Подготовка: За кората:...
7

Монте торта (колач): Рецепт без печење

10 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: бисквити Petit Beurre Прв крем: 1 литар млеко 100 гр скробно брашно 100 гр шеќер 1 ванилин шеќер 125 гр путер Втор крем: 500 мл слатка павлака за шлаг 200 гр чоколада малку...
6

Крем – пудинг колач: Сочен и вкусен

10 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: Кора: 3 јајца 1 чаша од јогурт шеќер 1/2 чаша од јогурт масло 1 чаша од јогурт млеко 2 чаши од јогурт брашно 3 лажици какао 1 ванилин шеќер 1прашок за пециво Прелив...
4

Италијанско тесто за пица

9 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 250 гр брашно 125 мл вода 1 кафена лажичка сув квасец 1 кафена лажичка сол 1 кафена лажичка шеќер 1-2 супени лажици масло за јадење Подготовка: Квасецот се раствара во топла вода, при...
3

Торта со крем од ореви

9 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 6 јајца 150 гр шеќер 120 гр брашно 1 лимон За кремот: 200 гр путер 120 гр шеќер во прав 2 јајца 1 супена лажица млеко 160 гр мелени ореви Јајцата се матат...
21

Кекс со течен чоколаден центар

8 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 35 гр шеќер 15 гр брашно 65 гр путер 60 гр чоколада 2 јајаца Се топи чоколадата заедно со путерот на пареа, при што во меѓувреме сме ги изматиле јајцата со шеќерот. Ја...
16

Домашен мајонез

8 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 1 кафена лажичка сол 500 мл масло за јадење 4 јајца 1 кафена лажичка лимонтус Подготовка: Скршете ги јајцата во тегла од 800 мл. Додадете сол, лимонтус и масло до под грлото на...
22

Печена пченка со пармезан

7 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 6 кочани пченка 150 гр путер 100 гр рендан пармезан 0,5 кафена лажичка оригано Сол по вкус Подготовка: Ја потопуваме пченката во студена вода и оставаме да отстои 30 минути. После тоа ја...
18

Еве како за 5 минути да направите одличен чоколаден колач во чаша

7 ноември, 2013, Нема коментари
Звучи можеби нереално, но само за 5 минути можете да направите вкусен чоколаден колач кога и да посакате! Состојки: 1 голем филџан 4 лажици брашно 2 лажици шеќер 2 лажици какао 1 јајце 3...
Почетна // Категорија "Рецепти" (Page 63)
Горе