Лут сос за шпагети

8 ноември, 20100
spicyspageti

Исецканиот кромид и лук се ставаат на загреано масло и се пропржуваат. Се става и димената сланина исечена на коцки. Одкако ќе се запржи го додаваме виното и оставаме да се динста додека не испари виното. Потоа се додава ситно исецканиот домат и лутите пиперчиња и се остава на оган уште 15 мин. Посолувате по желба. Го додавате исецканиот магдонос, ренданиот кашкавал и исцедените шпагети.
Потребни состојки:
100 гр димена сланина
2-3 лути пиперки
1 dl црно вино
2 чешниња лук
1 главица кромид
400 гр домати
70 гр тврд кашкавал
маслиново масло
сол, бибер
магдонос

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi