Северна Кореја: Корејскиот полуостров “на работ на војна“

25 ноември, 20100

Северна Кореја предупредила дека планираните заеднички морски маневри на Јужна Кореја и САД го туркаат полуостровот “на работ на војна“, јавуваат светските агенции.
“Ситуацијата на Корејскиот полуостров се близи до работ на војна поради несовесниот на елементите брзи за пресметка повторно да почна воени маневри насочени против (Северот)“, се вели во соопштението што утрово го објавила севернокорејската државна агенција КЦНА. Јужнокорејското министерство за надворешни работи соопштило дека заедничките воени вежби со САД, предвидени за крајот на месецов, ќе пратат “јасна порака до Северна Кореја во сегашната ситуација“.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma