pl.png
Муцу Чиќ не е највисоката планина во светот, не гледаме посебни документи за тоа на ТВ каналите, но она што сепак го прави уникатен е фактот дека тоа е единстена планина на планетата на која сè уште никој не се искачил. Сместен во северниот дел на Пакистан, Мучу Чиќ со своите 7.456 метри надморска височина […]

viseci-most-1280x850.jpg
Дали имате страв од височина? А што е со нестабилната подлога, која може да пукне во секој момент, додека под вас тече надојдена река? Ова се најстрашните мостови на целиот свет, а нивното преминување не се препорачува доколку имате проблем со гадење или вртоглавица. Висечки мост Хусаини, Пакистан View this post on Instagram CONSIDERED THE […]

hotel_waldorf.jpg
Хотелот „Валдорф Асторија“ стана симбол на Менхетен и Њујорк по неговото отворање. Еден од најстарите и најграндиозните хотели во градот, ги затвори вратите во 2017 година. За среќа, станува збор за привремено затворање поради реновирање, а најавено е ново отворање за 2022 година. Ако се прашувате зошто им требаат пет години да ги реновираат, ќе […]

231491_shutterstock-1564975246_ls.jpg
Кањонот Студгагил се наоѓа во источниот дел на Исланд во долината Јокулдалур и беше откриен неодамна во светот. Тој е скриен скапоцен камен на Исланд, кој својата неверојатна форма ја доби со силното дејство на реката Јокле долга 150 км. Десно е поглед на ридест предел полн со овци и локални земјоделци. Поради својата јачина […]

o_14859976_1024.jpg
Како се најде овој збор, толку сличен на латинската форма на името на нашата соседна земја, на крајот на 16 век со голема буква врежана на дрвен столб среде напуштена населба, на остров покрај источниот брег на Северна Америка? Пред Европејците успешно да формираат постојана населба на тој континент? И во контекст што го вклучува […]

18164665325f733d9a32e41916938023_w640.jpg
Изборот за најубава жена во светот не е никаде толку важен настан како во Венецуела. И оваа година милиони луѓе седеа пред малите екрани. Тоа беше начин да се заборават мизерите и политичките поделби барем за една ноќ. Тоа беше трогателниот момент на вечерта: домаќинот во машна, гордо го прогласи победникот. Маријанел Виласмил (24) не […]

8242669705f6b9c8044c67330708792_v4-big.jpg
Научниците од Универзитетот во Бристол открија слаба точка на протеини од „шилецот“ на површината на вирусот САРС-Ков-2. Тие веруваат дека лекот може да се инјектира во „џеб“ на површината на патогенот, со што ќе се оневозможи вирусот пред да се заразат голем број човечки клетки. Авторите сметаат дека новото откритие може да биде револуционерно во […]

61943651-virus-sarscov2-koronavirus-1280x898.jpg
Фотографиите се направени за да се покаже колку може да биде интензивна и многу живописна инфекција со вирусот SARS-Cov-2. Научниците од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Северна Каролина ги објавија првите детални фотографии од вирусот што го освои светот во 2020 година. Д-р Камил Ере успеа да направи неверојатни фотографии од примероци на заразени респираторни […]

shutterstock_743886001_1000x0.jpg
Крајната дестинација беше островот Лампедуза, во архипелагот Пелагија, за кој се веруваше дека се наоѓа на крајот на Светот. Станува збор за маж и жена на средна возраст кои припаѓаат на заговорниците на теоријата дека земјата е рамна, кои во Италија се нарекуваат „терапевти“ и кои успеале да стигнат до крајниот југ на Италија, во […]

vakcina.jpg
Вакцина против коронавирус развиена и тестирана во Русија произведе неутрализирачки антитела кај десетици субјекти, и иако тоа често предизвикуваше несакани ефекти како што е треска, тие ефекти беа претежно слаби, според податоците објавени во петокот во медицинското списание „Лансет“. Во студиите спроведени во првата и втората фаза на развој на вакцината, која го носи името […]

.jpg
Ќерката од првиот брак на Доналд Трамп, Иванка Трамп, која одеднаш се приклучи на втората рунда разговори меѓу Белград и Приштина во средата, е личност со најголема доверба кај американскиот претседател и има големо влијание во креирањето на неговите ставови, особено во надворешната политика. Американските медиуми пишуваат дека таа има пристап до доверливи информации и […]

5г.jpg
За нешто повеќе од година и пол, 5G мрежата се спроведува низ целата планета. Инфраструктурата не е лесна за градење, а пандемијата на корона вирусот ја отежнува работата уште повеќе. И покрај тоа, некои успеаја да ја развијат новата технологија на високо ниво, така што ќе разгледаме кој има најголема брзина на преземање на податоци […]

.jpg
Индонезијците кои одбиваат да носат маска за да спречат ширење на коронавирусот во Џакара, главниот град на државата, можат да изберат казна – да платат 17 долари или да лежат во ковчег една минута. Властите ја воведоа оваа необична мерка за да ги натераат оние што не носат маска да размислуваат за опасните последици од […]

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber