Милиони пред малите екрани: Земјата со најубави жени во светот не го откажа шоуто

30 септември, 2020
18164665325f733d9a32e41916938023_w640

Изборот за најубава жена во светот не е никаде толку важен настан како во Венецуела. И оваа година милиони луѓе седеа пред малите екрани. Тоа беше начин да се заборават мизерите и политичките поделби барем за една ноќ. Тоа беше трогателниот момент на вечерта: домаќинот во машна, гордо го прогласи победникот. Маријанел Виласмил (24) не можеше да ги задржи солзите. Во земја во која многумина не можат да сторат ништо, на овој студент му се отвори цел свет на можности. Маријанхел Виласмил победи 21 натпреварувачка и стана Мис на Венецуела. „Грацијас, грација“, рече низ солзи испраќајќи бакнежи – до празната сала. Солзите не беа спонтани. Бидејќи, секоја од 22-те девојки го снимила победничкото видео однапред во случај да биде избрана, како и паради и разговори во бикини.

Емисија што не смее да се откаже

До минатиот четврток најдобро чувана тајна во земјата беше кој е победник. Само три лица го знаеја одговорот. Маријанхел Виласмил дозна за него – дома на каучот. Таа влегува во историјата како 67-та мис на Венецуела и прва што победи во вакви чудни околности, среде пандемија. Но, откажувањето не беше опција. Спектаклот се организира пред 20.000 луѓе на стадионот во Каракас, кој сега е претворен во полска болница. “Изборот за Мис е дел од нашата култура, нашите чувства. Оваа манифестација е во нашите гени. Тоа е повеќе од натпревар за убавина затоа што покажува дека жените од Венецуела можат да постигнат сè на светот”, вели Марија Габриела Ислер, која стана Мис во 2012 година. години, по што таа оствари кариера од соништата.


Заборавете на Мадуро и Гваида за една вечер

„Шоуто не менува ништо кога станува збор за нашата реалност, но ни помага барем за момент да ги заборавиме секојдневните грижи и политичките поделби“, рече Габриела Ислер, која неодамна се расплака пред ТВ-камерите кога беше замолена да ја коментира ситуацијата во нејзината земја. Така, за една вечер, приврзаниците на претседателот Николас Мадуро и лидерот на опозицијата Хуан Гуаид можат да заборават на политичките разлики и да ги потиснат сликите на празни полици во супермаркетите што ги очекуваат следниот ден.

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/